vissza a nyitólapra

„Az információs társadalom kifejezés az 1960-as évek második fele óta ismert; valamivel hamarabb, az ötvenes-hatvanas évek fordulóján keletkeztek a „tudástársadalom”, „tudásgazdaság”, „tudásmunkás” stb. összetételek. „Információ” és „tudás” nem ugyanazt jelenti: a tudás az összefüggéseiben felfogott információ. Az „információs társadalom” az elterjedtebb, a „tudástársadalom” vagy „tudás-alapú társadalom” a szerencsésebb formula: előbbi mintegy a világban keringő információk általános bőségére, utóbbi arra a kézzelfogható gazdagságra utal, amelyet a tudás teremt – és arra a kézzelfogható szegénységre, amelyet a tudás-alapú társadalom viszonyai között a tudás hiánya okoz.”

Nyíri Kristóf: Információs társadalom és nemzeti kultúra
In: INCO 1.évf.1999.1.sz.
URL: http://www.inco.hu
„Információs társadalom: A gazdasági, társadalmi, technológiai fejlődésnek az a szakasza, amikor a legfontosabb termelési tényezővé az információ válik. Társadalmi nézőpontból felértékelődik a tudás és az információ szerepe, illetve valamennyi olyan szolgáltatás, amely az információ megszerzését, közvetítését szolgálja. A társadalom legszélesebb rétegei számára válik elérhetővé az informatikai szolgáltatások széles köre.”

Rózsás Péter – Zsidai Tamás: Az információs társadalom finanszírozása
In: INCO 1.évf.1999. 1. sz.
URL: http://www.inco.hu
„Az információs társadalom a hálózatok világát hozza, amely alapvetően megváltoztatja a termelés és a társadalom működési módját, térbeli realizálódásának lehetőségeit és e lehetőségek kihasználását is. A domináns vállalati formát általában már az állandó székhely és az állandó munkatársak fogják jellemezni. Az üzleti tevékenység inkább a hálózatok, és egy közös értékteremtő folyamat által összeköttetésben lévő személyek vagy specializált vállalatok különböző székhelyeken végzett, sokrétű részteljesítményeinek összekapcsolásából áll – akár új ipari és felsőoktatási kutatási kooperációk formájában is. Az infrastrukturális szolgáltatások tekintetében jelentősen zárul az olló a kis és nagy települések között. A technológiai előrejelzések azt valószínűsítik, hogy a lakáson belüli komfort függetlenné válik annak városi vagy vidéki helyétől. Az intelligens város koncepció, amely röviden információtechnológián alapuló integrált szolgáltatási rendszert jelent, a közösségi élet minden fő területére kiterjed.”

Dr. Pálmai Zoltán: A technológiai fejlődés sajátosságairól
In: INCO 1 évf.1999.1. sz.
URL: http://www.inco.hu