Fantasy, szerepjáték

 

 

 

 

        A fantasy témájában ma már szinte végtelen számú internetes oldalt találhatunk. Maga a fantasy, mint téma, mint fogalom sokkal tágabb értelmezést kapott annál, hogy feldolgozását egy ilyen terjedelmű dolgozat akár felszínesen bemutathassa.

        A szerepjáték a fantasy egy részét képzi, az összefoglaló, átfogó elnevezése e témáknak pedig az ún. New Age, amely ma még mindig igen negatív értelmezésben használt elnevezés. A szerepjáték –lévén, hogy maga is több részre szakadt- sokféle értelmezésben és megnyilvánulásban szerepel az interneten. (Így például a szó szoros értelmemben vett szerepjátéknak is két fő változata van. Az egyik alapja a szerepjátékos könyv, a másiknak pedig a kártya. Ma már rengeteg könyv és kártya típus létezik, s ezek száma a fantasy könyvek, filmek megjelenésével fog növekedni, mivel egy-egy játék általában e témákat dolgozza fel.)

        Ha egy szerepjátékokban kezdő érdeklődő e témára kíváncsi értelemszerűen a nagyobb kereső programokat fogja igénybe venni.

Az origo a „szerepjáték” szóra 29,944 weblapot talál, de ez egy rendkívül redundáns eredmény, a lényegi információ ennél jóval kevesebb. A téma tehát feldolgozott az origo-n;

Még olyan lapokat is említ, melyeknek látogatottsága a nullához közelít és nem e szám növekedése sem valószínű (ilyen pl.: a http://kanaanrpg.uw.hu/ , melynek látogatottsága, hála nekem elérte a kerek 50-es számot>; vagy a http://dorloin.freeweb.hu, amely szintén nem éri el még az 500-as látogatottságot sem.). E lapok közös jellemzője, hogy ritkán látogatottak, alig, vagy egyáltalán nem frissülnek, szerkezetük egyszerű - , nincs flash, se java, se frame stb), nagyrészt egy szűk, pár fős csoportnak készültek. Ezekről bővebben nem beszélek.

        Az origo első találata, amely már hasznos is az érdeklődő számára, a http://www.szerepjatek.hu/ . Bár külsőre nem a legszebb képet mutatja, jól szerkesztett oldal. Rögtön a főoldalról eljuthatunk a egy tájékoztató jellegű szöveghez, amely (Nyílt levél az aggódó szülőknek címmel) bemutatja a szerepjáték múltját, mind Magyarországon, mind külföldön, leírja lehetséges előnyeit és hátrányait, egyszóval átfogó képet ad a szerepjátékról azoknak, akiknek szinte semmi fogalmuk nincs róla. Persze szem előtt tartva a meggyőzés fontosságát. A „fantasy” nevvel ellátott részre kattintva már egy olyan oldalra jutunk, amely elsősorban a beavatottabbakhoz szól. Itt kellékek, cikkek, irodalom található a témában. Ugyanez a helyzet, ha a „misztikum” részre kattintunk. Az oldal előnye, hogy linkajánló is szerepel rajta, hátrány viszont, hogy nem túl gyakran frissül és, hogy nincsen fóruma sem.

        Az origo természetesen kiadja a találatnak a http://szerepjatek.lap.hu/ -t , amelyet a lap. hu-ról is elérhetjük…általában jellemző, hogy a keresőprogramok eredményei között ez az oldal szerepel legtöbbször.

Ezen az oldalon a kezdő, érdeklődő biztosan sok időt tölthet el a bőség zavara miatt is, de eligazodni nem nagyon fog tudni.

Itt könyvekről, online szerepjátékokról, rendezvényekről, kártya- és stratégiai játékokról, számítógépes és levelező játékokról, fantasy szervezetekről, filmekről, galériákról,  írókról, kaphat az érdeklődő információt, valamint a nagyobb játékokhoz kapcsolódó oldalakról (pl.: Magus, Gyűrűk Ura –LOTR- stb) is.

       

 

 

 

 

        A másik legnagyobb oldal a témában, a http://rpg.hu/ . Ez a legátfogóbb magyar szerepjáték oldal és egyben a legismertebb is.

Az oldal külsőre is igényes, naponta frissül és rendkívül látogatott. Több fórummal rendelkezik, s ezeket nagyrészt ki is használják (van, ahova több mint 30ezer hozzászólás érkezett). Nem csak felszínes témákban van jelen.

        Van apróhirdetési része és vendégkönyv, mindkettő látogatott. Ezenkívül archívum, szótár, linktár, letölthető trailerek, kiegészítők, képek nemcsak szerepjáték témában, játékok a szerepjáték kedvelőknek, rpg klubhelyek, hazai kiadók felsorolása stb.

Egyszóval szinte minden információ megtalálható az oldalon.

 

A ma egyik legnépszerűbb szerepjáték a Gyűrűk Ura. Az ehhez tatozó oldal pedig a http://origo.hu/agyurukura/index.html . Fóruma gyakran látogatott és maga az oldal is szépen tervezett, de nem frissül és a téma terén kizárólag a filmre korlátozódik.

A másik ide tarozó oldal a http://tolkien.hu . Ez egy jól felépített gyakran frissülő oldal, amely fórummal is rendelkezik, bár az igen sekélyes. Chat fóruma is van. Gyakorlatilag Tolkien kedvelőknek készült.

                A másik népszerű játék ma a Vampire, melynek oldala a http://site.bpkamarilla.com/ . Ez a szerepjátékról ad rövid ismertetést, rendszeresen frissítik az oldalt, a fórum regisztráció után érhető el. AA témában kiterjedt linktárral rendelkezik. Nem igazán látogatott. A http://vampire.rpg.hu/hirek/ egy mára elhagyatott oldal, melyet nem frissítenek, fórummal nem rendelkezik. A Vampire témában talán a  http://w3.enternet.hu/kry/vampire/ oldal a legátfogóbb, hátránya viszont, hogy nincs fóruma. Kiegészítők, képek, letöltések, is vannak az oldalon, valamint ide vonatkozó linkek is.

A harmadik népszerű játék a már réginek mondható Mágus. A http://member.rpg.hu/mk/ valójában csak a szerepjáték kártyával foglalkozik és teljesen elhanyagolt, nem látogatott.

A http://www.rpg.hu/listak/magus/ egy egyszerű felépítésű, részletes oldala a témának. Minden fontos és a Mágussal kapcsolatban fontosnak mondható információt megtalálhatunk itt. A http://www.ketmagus.hu/ egy viszonylag új oldal, a Mágus kártyajáték új, hivatalos honlapja. Alapvető, gyakorlati információkat nyújt a játékkal kapcsolatban.

        Tulajdonképpen elmondható, hogy bár rengeteg oldal van a témával kapcsolatban, általában nem mondanak újat egymáshoz képest. Még nem alakult ki a honlapok között az „egymás közti kommunikáció”.

Ma már, ha valaki kezdő ebben a témában, akkor biztos, hogy az interneten megtalálja, amit keres, ha nem is az első próbálkozásra. A témát végeredményben kimerítik a fellelhető honlapok, csak kissé kaotikusnak tűnik maga a feldolgozottság.