TERASZ
(www.terasz.hu – megnézés dátuma: 2005. január 19.)
A Terasz egy kulturális-irodalmi honlap, mely érdekes cikkekkel, programajánlatokkal, hírekkel várja a művészetek, illetve a tudományok terén tájékozódni kívánó látogatóit. Ezt azonban kicsit nehézkesen éri el: rengeteg anyagot, cikket tartalmaz, de ezek nincsenek érthetően strukturálva, nehéz megtalálni, amit keresünk, csak az igazodik el, aki már nagyon jól ismeri a lapot.
A főoldalon legfelül mindig megjelenik a dátum, és hogy milyen névnap van. Középen mindig az épp legfontosabbnak tartott aktuális hír várja az olvasókat, színes képpel illusztrálva. Az egész honlapra jellemző, hogy bővelkedik képekben, illusztrációkban. A „vezércikk” alatt két hasábba osztva találhatók az ízelítők a további cikkekből, itt már kategóriák szerint csoportosítva. Az egyes kategóriákra ráklikkelhetünk a bal oldali vertikális menüsorból.
Az első menü az Előadóművészet. Ide tartozik minden olyan cikk, amely színházzal, színészekkel, koncertekkel, foglalkozik. A linkre kattintva az odatartozó cikkek listája és előzetesei jelennek meg, a „tovább” gombra kattintva pedig olvashatjuk a teljes cikket. Az oldal alján lehetőség van a cikkek elküldésére.
Az Irodalmi szekció felépítése bonyolultabb az előbbinél, mivel ennek alkategóriái is vannak:
¨ Hírek: a legfrissebb, az irodalmi élettel kapcsolatos hírek találhatók itt. A cikkekből itt is először egy előzetest kapunk (itt is képekkel), és a továbbra kattintva olvashatjuk a teljes cikket.
¨ Háztáji: a terasz „belső” cikkei, ezek is irodalmi témájúak, bár hogy konkrétan mi alapján sorolják ide a cikkeket, azt nem lehet (vagy elég nehéz) kideríteni, és az a probléma a honlapnál nem csak ennél a szekciónál áll fenn.
¨ Helyszíni: napló- illetve riportszerű cikkeket tartalmaz
¨ Szemle: a frissen megjelent könyveket mutatja be és mond róluk véleményt. A tájékozódás könnyítésére alkategóriákból választhatunk: kortárs magyar irodalom, személyes toplisták, világirodalom, lap- és folyóiratszemle.
¨ Interjú: írókkal, irodalmárokkal készült irodalmi témájú interjúkat tartalmaz
¨ Trinapló: ez a rovat nem működik
¨ Pályázat: a különböző irodalmi pályázatokra hívja fel a figyelmet, és azokat ismerteti.
A Képzőművészet szekció felépítése az Előadóművészetéhez hasonló: kiállításokról, tárlatokról, szobrászatról, festészetről stb. szóló cikkeket találunk itt. A cikkekben kaphatunk ismertető leírást a művészről és munkásságáról, láthatunk képeket az alkotásairól, és megtudhatjuk, hogy hol tekinthetjük meg azokat.
A Társadalom szekcióban – magától értetődően – társadalmi témákat boncolgató cikkeket olvashatunk.
A Könyvsarokban az új könyvek megjelenéséről, azok bemutatójáról kapunk információt.
A Képgalériában művészi képeket (fényképeket) tekinthetünk meg, bár véleményem szerint nagyon keveset tudunk meg arról, hogy a képeket ki, mikor, milyen céllal készítette, így nehezebben tudjuk értékelni és megérteni őket, és nem keltik fel az olvasók kíváncsiságát.
A Ráday utca menüpont alatt a IX. Ráday u. 27. Ráday Könyvesház, pince cím alatt megszervezésre váró programokról értesülünk
A Reál menüpont alatt tudományos és technikai témájú cikkeket olvasunk. Rengeteg anyag tartozik ide, és mivel nincsenek megfelelően strukturálva, csak nehezen lehet tájékozódni, az oldal ömlesztettnek, zsúfoltnak hat.
A Kiadványok célja, hogy egyes - főleg más webes megjelenéssel nem rendelkező - kulturális orgánumok otthona legyen Sok közülük önhibáján kívül távol esik a reflektorfénytől; holott a magyar jelenkor nagy értékei közé tartozik. Ilyen folyóiratok: Lyukasóra, PREMIER, Tekintet.
A POSZT a Pécsi Országos Színházi Találkozó eseményeiről tájékoztat. Felhívja a figyelmet az elkövetkező programokra, illetve beszámol a már lezajlott műsorokról.
Az Enciklopédia tulajdonképpen egy hatalmas cikkgyűjtemény más oldalak anyagaiból. Itt szinte bármit megtalálunk, a cikkek ugyanis témakörök szerint vannak csoportosítva, és a témakörökön belül is vannak alkategóriák.
A Terasz archívban a "régi" Terasz archivált anyagai és rovatai itt továbbra is olvashatók, kereshetők. Ez a link a http://regi.terasz.hu/ oldalra juttat.
A horizontális menüsor Képgaléria menüje ugyanoda juttat, ahová a másik menüsor képgalériája is, ennek a duplázásnak értelmét nem látom.
A Kertpont.hu a Terasz kertészeti oldalára juttat, a Sakk pedig a http://sakk.terasz.hu/ oldalra, amely egy sakkportál magyar nyelven.
Nagyon hasznos szolgáltatása az oldalnak a Linkajánló, ahol 66 nagyon hasznos, gyakran használt linket találunk, logikusan csoportosítva, így könnyű a tájékozódás. A linkek mellett még egy számlálót is találunk, amely azt mutatja, hogy hányan látogattak már el arra a linkre a Teraszon keresztül. (Persze ez inkább érdekes, mint hasznos).
A Főoldalról lehet eljutni az Írok a Teraszon oldalra, ahol a jobb hasáb menüjéből egyre több író-költő saját oldala érhető el; műveiket a Terasz technikájának segítségével közlik, de webhelyeik tartalma egyedül az ő felügyeletük alatt áll. Ez az oldal a kortársírókat az interneten való megjelenésben segíti.
A Keresőben a Terasz cikkeire kereshetünk a keresendő szavak, illetve kifejezések alapján. Kereshetünk a Terasz cikkei között, az Enciklopédiában illetve a Terasz fórumában is. Eddig számomra ez az egyetlen módszer, hogy eljussak a fórumra, mivel átböngészve a lapot, olyan linket még nem találtam, hogy fórum. Pedig biztos érdekes.
A Terasz összességében nagy kulturális jelentőséggel bírhatna, ha átgondolt, jól szerkesztett, logikusan strukturált oldal lenne. Így azonban nehéz megtalálni a számunkra érdekes cikkeket, információkat, sokszor olyan lapokra tévedünk, melyekre el sem akartunk menni, és ráadásul azt sem tudjuk, mihez köthetjük, miről szól, és miért irányított a Terasz oda. Kár a jó cikkekért.
PORT.hu
(www.port.hu – megnézés dátuma: 2005. január 19.)
A PORT.hu célja a film-, mozi-, tévé-, színház- és rádióműsorokról való minél részletesebb tájékoztatás, valamint ezek mellett az ország különböző éttermeire is rákereshetünk.
A főoldalon középen a tévécsatornák listáját találjuk, logikusan csoportosítva, így könnyű a tájékozódás (kategóriák: magyar, film, sport, ismeretterjesztő, gyerek, zene és külföldi). A csatornák nevére rákattintva kiadja az aznapi tévéműsort, és az épp aktuális műsorból még egy pillanatképet is mutat. Fent a keresési feltételeket saját igényeink szerint állíthatjuk be, megadhatjuk, hogy melyik nap műsorát keressük, melyik csatornát, és hogy hány adót jelenítsen meg egyszerre. Van az oldalnak egy „Egyéni beállítások” nevezetű szolgáltatása, mely most még nem minden esetben működik, ennek lényege, hogy megszabhatjuk a csatornák megjelenítésének sorrendjét, valamint, hogy a különböző műfajú filmeket milyen színnel jelölje. Az egyéni beállítások gomb az oldal alján és tetején is elérhető, ez nem túl lényeges, de lehet kényelmes.
A főoldalra mindenhonnan a PORT.hu logóra kattintva jutunk vissza. A főoldalon a tévéműsor alatt az oldal moziműsor- és filmadatbázisában kereshetünk, mely meglehetősen nagy, 42.302 film részletes adatait és az országos moziműsort tartalmazza. Itt kereshetünk filmet és személyt egyaránt. A filmeknél kiadja, hogy mikor és hol vetítik, a stáblistát, a film adatait (mikor készült, hány perc, eredeti cím stb.) kritikákat és ajánlókat, díjakat és jelöléseket valamint egyes filmeknél képeket is. Az oldal előnye, hogy a stáblistán található nevekre kattintva kiadja az illető személy „adatlapját”, vagyis hogy mely filmekben játszott, milyen díjakat kapott, és gyakran fénykép is van. Itt is kattinthatunk a filmcímekre, akkor a film adatlapját kapjuk, ott kattinthatunk megint személyre, stb, stb, tehát jól átjárhatók az egyes területek, könnyű sok időt barangolással eltölteni. J
A honlapon nincsen vertikális menüsor, a főoldal jobb oldalán az éppen futó tévéműsorok listáját láthatjuk, baloldalon pedig egy komplett programkeresőt (mozi, színház, tévé, koncert), alatta a heti mozi premierek és a premier előtt filmek külön ki vannak emelve.
A horizontális menüsorban találhatjuk a honlap fő szolgáltatásait (melyek egy részét már ismertettem), de ezeket megtaláljuk a honlap alján is, két hasábban felsorolva: koncertműsor, színházműsor, rádióműsor, étteremajánló, artPORT, játék. Az egész honlapra jellemző, hogy egy helyre több linken keresztül is el lehet jutni, például az előbb említettekre is kattinthatunk a menüsorban és a főoldal alján is.
A tévé- és a moziműsorról már írtam, a menüsorban a következő a koncertműsor. A koncertek után jobb oldali keresőben kutathatunk hely, idő és különböző műfaji kategóriák alapján. Az oldal másik felén pedig rendszeresen frissített ajánlót kapunk az épp aktuális koncertekről, képekkel illusztrálva, valamint cikkeket is olvashatunk róluk. A legtöbbször az előadó(k) hivatalos honlapjára mutató linket is találunk.
A színházműsor a koncertműsorhoz hasonlóan szerkesztett, itt is jobb oldalon található a kereső, ahol hely, időpont, színház, előadás vagy alkotó szerint kereshetünk, baloldalt pedig ajánlókat olvashatunk. Az ajánlók alatt pedig a bemutatók listája áll, a címekre kattintva – a filmekhez hasonlóan – itt is kiadja a stáblistát. Ha ott például a színházra kattintunk, akkor hasznos információkat tudunk meg, pl. elérhetőségek, előadások, sőt, még egy térképrészlettel is szolgál.
A rádióműsor keresésének felépítése teljesen egyezik a tévéműsoréval. Itt is megadhatjuk, hogy melyik napon, melyik rádió műsorát keressük, hogy egyszerre hány adó műsorát jelenítse meg, valamint itt is találunk egyéni beállítási lehetőségeket.
Az éttermek és szórakozóhelyek keresése a színház- és koncertműsorokéval egyezik. Jobboldalt a keresősáv, hely, kiemelt kategóriák, specialitások és név szerint, bal oldalt pedig itt is ajánlókat olvashatunk. Az éttermek nevére kattintva elég részletes ismertetőt kapunk: elérhetőség, nyitva tartás, férőhely, méret, speciális szolgáltatások.
Az artPORT menü többségében amatőr képzőművészek kiállításairól szolgál információval. Először a képzőművészek neveinek listája jelenik meg, itt ki kell választani a minket érdeklőt, a névre kattintva rövid ismertetőt kapunk, olykor, akár riportot is olvashatunk, vagy ízelítőt kapunk az alkotásokból.
Az utolsó menüpont a Játék, ahol többféle, főleg filmekkel vagy zenével kapcsolatos játékot játszhatunk. Ezek nyereményjátékok.
Az oldal szerkesztősége e-mailen keresztül elérhető, ha a főoldalon a Kapcsolat linkre kattintunk. Itt jelezhetjük ez esetleges hibákat, panaszokat véleményeket.
A PORT.hu összességében szerintem egy könnyen és gyorsan kezelhető, nagyon hasznos honlap, kevés hibával, könnyű benne tájékozódni, célratörő, nincsenek rajta fölösleges díszítések, flashek stb., az elrendezés logikus, könnyen átlátható.
ÉLET ÉS IRODALOM
(www.es.hu – megnézés dátuma: 2005. január 19.)
Az Élet és Irodalom egy közéleti, szociológiai, témákkal és kortárs irodalommal foglalkozó heti folyóirat, honlapja a www.es.hu címen érhető el. A honlap nem nyújt többet, mint maga a fizikai folyóirat, leszámítva az archívumot.
A főoldal a folyóirat címoldalának és tulajdonképpen a tartalomjegyzéknek felel meg. Nem túl mutatós vagy túldíszített, egyszerű, lényegretörő, a hangsúly az aktuális szám cikkein van. A címoldalon található a folyóirat logója, az archívum-kereső, a horizontális menüsor, és a (nem teljes) tartalomjegyzék. A címoldalon mindig ki van emelve az éppen hangsúlyozni kívánt cikk, és abból egy részlet is fel van tüntetve, a címre kattintva elérjük a teljes cikket.
A folyóirat további tartalmáról a menüsorban tájékozódhatunk. A folyóirat rovatai a menüsorban vannak felsorolva, onnan lehet választani.
Az első rovat a Publicisztika, itt az elvi kérdéseket irodalmi szinten, olvasmányos formában elemző hosszabb hírlapi cikkeket találjuk. Ezek a folyóirat „komolyabb, hosszabb” cikkei, közéleti, társadalmi témákkal foglalkoznak. Az oldal bal oldali hasábjában olvashatók a cikkek, a jobb oldalon pedig a kereső és a rovat további cikkeinek linkjei találhatók. Ez a felépítés minden rovatra jellemző.
A második rovat az Interjú, ahol interjúkat olvashatunk irodalmárokkal, írókkal, költőkkel, mérnökökkel, környezetvédőkkel, politikusokkal, vagy bárkivel, aki számottevő értelmiségi, közszereplő.
A Riport - ez a rovat sokszor üres, egyébként bármiről szólhat, például gyárbezárás, a Balaton helyzete stb.
A következő rovat az Agora, amely rövidebb cikkeket tartalmaz, közéletről, közérdekű témákról.
A Visszhangban valamilyen korábban megjelent cikkhez tartozó reagálások olvashatók, reagálhat az érintett, de akár egy olvasó is, bárki, akit érdekel az a téma, akinek véleménye van róla (támogatja, ellenzi, cáfolja, stb), reagálásra is reagálhatnak.
A Páratlan rovat rövid cikkecskéket tartalmaz, bármilyen témában, például, ha valakit bosszant valami, vagy egyéb az olvasókkal megosztandó gondolatok, például tévében tetszett vagy nem tetszett valami. Ez a rovatmeglehetősen szabad, jelszava akár az „ami a szívedet nyomja” is lehetne.
A Könyvkritika rovatban mindig leközlik az új könyvek listája, utána kritikák, ismertetések következnek. A könyvkritikán belül állandó rovat az Ex libris, ahol egyszerre több könyvről olvasható kritika.
A Műbírálat rovat kritikákat tartalmaz bármilyen művészeti alkotásról (kivéve a könyveket), lehet: zene, tévé, színház, tárlatok stb.
A Feuilletonban irodalmi színvonalú, olvasmányos hírlapi cikkek jelennek meg.
Az Irodalom rovat kortárs szerzők műveit jelenteti meg, lehet bármilyen műfaj, vers, novella stb.
Könnyen kezelhető és kereshető a folyóirat archívuma. Kifejezésekre kereshetünk az archívum cikkeiben, a keresést lehet szűkíteni, évfolyam, szám, rovat és/vagy szerző megadása alapján.
A honlapra jellemző, hogy egyszerű, logikus, könnyen átlátható. Apróbb hibának fogható fel, hogy az oldalak alján nincsen „vissza az oldal tetejére” gomb, ez a hosszabb cikkeknél kényelmetlen lehet. Bár a folyóirat logója minden oldalon szerepel, nem látták el a szokásos funkcióval (hogy visszavigyen a főoldalra), de ez nem okoz problémát, mivel a menüsorból a címoldalra kattintva a főoldalra jutunk.
Hasznos szolgáltatás, hogy a cikkek végén van egy „a szerző egyéb írásai” link, melyre kattintva megkapjuk a cikk írójának a lapban megjelent korábbi cikkeinek listáját. A címekre kattintva pedig már olvashatjuk is a minket érdeklő cikket.
Összességében szerintem az Élet és Irodalom honlapja egy egyszerűen, könnyen használhatóan, lényegre törően, praktikusan megszerkesztett honlap.