DeviantART

www.deviantart.com

2005-01-25

 

 

A DeviantART egy angol nyelvű adatbázis7 , fórum és chat egyben alkotóművészek számára, akiknek lehetőséget teremt, hogy közzétegyék grafikáikat, fényképeiket és írásaikat.

 

 

A művészek jelszóval és felhasználónévvel tölthetik fel a műveket, amiket ezután bárki, aki rendelkezik DeviantART-os felhasználónévvel és jelszóval. Akinek nagyon tetszik egy művész, beállíthatja, hogy kapjon értesítést a tevékenységéről, például ha rajzokat tölt fel vagy naplót ír. Személyes üzenetek küldésére is van lehetőség.

A dizájn kifejezetten eltalált, teljesen szürke és egyszerű, nem vonja el a figyelmet a művekről, épp elég színt és változatosságot látunk ezekben. Tulajdonk_e9ppen a dizájn maga a feltöltött képek előnézeteinek sokasága.

A főoldal elég zsúfolt, mégis viszonylag könnyen áttekinthető (egy idő után). A főoldali logó alatt lehet bejelentkezni a tagoknak, illetve feliratkozni. Belépés után mind a főoldalon, mind a saját oldalon megjelenik egy üzenet, hogy a felhasználónak hány új üzenete érkezett a többi felhasználótól. A legfelső menüsorban a legfontosabb funkciók ikonjai vannak:

 

 Ezek alatt (nem előfizetőknek a hirdetés alatt),058  a három fül alatt a legfrissebb feltöltéseket láthatjuk, a legkedveltebbeket (a legtöbb szavazatot kapott) illetve más tagok által kiemelt műveket. Alatta három oszlopban kiemelt kategóriák, események és versenyek hirdetésének linkjeire kattinthatunk. Lejjebb baloldalon a partnerek, hasonló művészeti, vagy kapcsolódó témájú honlapok linkjei közül választhatunk. A főoldal több részén hirdetéseket, beszólásokat, friss híreket olvashatunk, nagyrészt a tagok készítik ezeket, gyakran változó körkérdésre lehet szavazni a főoldal bal alsó felében, mint például: „2004-ben megfeleltél-e a saját célkitűzéseidnek?” A szavazás állása megtekinthető.

Nem lehet panasz a DA-ra véleményezési lehetőségek szempontjából, a visszajelzés lehetősége minden szinten és minden oldalon megvan; habár a nem előfizetők mozgástere valamivel korlátozottabb, még ők is rengeteg lehetőséget használhatnak ingyen.

 

A saját account:

A szokásos legfelső menüsor (és a hirdetés) alatt közvetlenül az alkotóról látunk személyes információkat; például beírhatja, milyen stílusú művésznek tartja magát, a nemét és a lakóhelyét, illetve itt jelenik meg egy számláló is, ami azt mutatja, hány látogató járt a lapon. Lejjebb a lap két oldalra van osztva: a jobb oldali oszlop további személyes információkat tartalmazhat, itt jelenik meg egy elektronikus napló legutóbbi bejegyzése, lejjebb pedig más művészek üzenetei a tulajdonos számára. A bal oldal a műveknek van szentelve, legfelül látjuk a kiemelt alkotás kisebb változatát (írások esetében a címét és egy DA logót), ha van ilyen (a felhasználó állíthatja be), alatta a legfrissebb mű előnézeti képét és a további feltöltések listáját, ez alatt egy kedvenc mű képe látható, legalul pedig azoknak a listája (vagy ha hosszú a lista, akkor az első néhány), akik „figyelik” az adott művészt.

Egy kép vagy írás előnézetére kattintva egy új lapon megjelenik újra az előnézeti kép, ami nagyon hasznos, mivel nagyobb méretű fájlok esetében nem kell órákat várni lassabb internet esetében, hogy megnézhessük, hogy néz ki nagyjából. A kép alá a művész megjegyzései kerülnek, ez alá jönnek a visszajelzések. Közvetlenül a kép alatti ikonok segítségével lehet például egy művet kedvenccé tenni (Add to favourites), ami azt jelenti, hogy az alkotó kap egy visszajelzést, hogy valakinek nagyon tetszett az alkotása. Ezen kívül hozzá lehet adni egymást egy baráti listához (), amin ha szerepel valaki, annak a tevékenységéről mindig jelzést kapunk az üzenetek menüpont alatt. Sajnos ez  nem a közvetlenül a kép alatt állítható be, ehhez át kell menni a megfigyelni kívánt személy főoldalára és a személyes információk alatt egy sorban találhatjuk csak meg ezt  pontot.

Néhány felesleges bonyolítás ellenére a menürendszerek könnyen kezelhetőek és áttekinthetőek, előfizető számára pedig a keresés is nagyon egyszerű, a barangolás pedig mindenki számára az elképzelhető minden irányba lehetséges, hiszen bármelyik kommentárnál az account-tal rendelkezők lapjához link található.