A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárának honlapja
A nyitó képernyő első ránézésre sem túl színvonalas. A leghangsúlyosabb a könyvtár épületét ábrázoló fotó, de ez középről túlságosan jobbra csúszott. Felette lobog egy zászló mint flash-animáció, de teljesen funkciótlan, legfeljebb arra utal, hogy közintézményről van szó. A betűk mérete és színe megfelelő lenne, de a jól olvashatóságot rontja az árnyékolás. A felső vízszintes sávban találhatók a menüpontok, ami eltér a megszokottól, hiszen a baloldali függőleges elrendezés a standard. A nyitó képernyő alapszíne a világossárga, ami túlságosan jellegtelennek hat. De a legsúlyosabb hiba, hogy az egész túl üres, zsúfoltság nélkül is sokkal több ugrópont, vagy információ fért volna el.
Infó: Csak néhány információhoz jutunk azonnal, a könyvtár címe, levélcíme, telefonszáma és faxszáma. Az összes többi tudnivalóhoz újabb ugrópontok vezetnek, ráadásul egy 17”-os képernyőn már az ugrópontok eléréséhez is görgetni kell, vízszintesen és függőlegesen egyaránt. A szürke háttér előtt a fekete és kék betűk jól olvashatók, de feleslegesen tarkítja a képernyőt még a piros és zöld szín is.
Térkép: Angolul és magyarul váltakoznak a feliratok, és sajnos nem nyújt segítséget ahhoz, hogyan közelíthetjük meg tömegközlekedési eszközökkel a könyvtárat.
A könyvtár használata: Röviden ismerteti a gyűjtőkört, felsorolja az alapvető szolgáltatásokat, a beiratkozásra jogosultak körét és a katalógusokat. Itt is alapvető hiányosság, hogy nem elég informatív. Nem tudhatják meg a használók, milyen feltételekkel lehet az egyes szolgáltatásokat igénybe venni (időpont, ár, állományvédelmi korlátozások, stb.), a beiratkozásnál is hiányzik a díjszabás, a katalógusoknál nem közlik, hogy milyen időintervallumot ölelnek fel.
A könyvtár szervezete: Csak a könyvtár vezetőit, osztályait és azok vezetőit tünteti fel, ugróponttal megadva az e-mail címeket, de sem a tényleges felépítésről, sem a munkatársakról nem ad tájékoztatást.
Különgyűjtemények: Két részből áll, a Keleti Gyűjtemény, ill. a Kézirattár és Régi Könyvek Gyűjteménye. Jelentőségükhöz képest túlságosan el vannak rejtve, öt lépésben érhetők el, pedig a nyitó képernyőn lenne a helyük. Bizonyára az adott gyűjtemény munkatársai készítették, mert semmiféle egységes koncepció nem lelhető fel. A Keleti Gyűjtemény egyes részeit rövid leírások ismertetik, de a konkrét használathoz nem nyújt segítséget, még a nyitva tartást sem közli. A Kézirattár bemutatása viszont mintaszerű, az egész honlap legszínvonalasabb része. Közli a tudnivalókat a nyitva tartásról, a használatról, ismerteti az egyes gyűjteményrészeket, megadja az összes munkatárs elérhetőségét. Mindezt nemcsak jól olvasható formában, hanem a navigálást megkönnyítő scroll alkalmazásával.
Akadémiai levéltár: A rövid ismertető minden lényeges információt közöl, csak túl ömlesztett formában, csak bekezdésekre van tagolva, sehol egy fejezetcím.
Nyitva tartás: Minden részlegre kiterjed, részletes és pontos, de ez annyira lényeges információ a könyvtár használói számára, hogy a nyitó lapon kellene neki ugrópont. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a nyitva tartást két szóba kell írni.
E-mail címek és Telefonszámok: E két ugrópont együtt megadhatná a munkatársak elérhetőségét, de e-mail címe nincs mindenkinek, a telefonszámos rész pedig egyszerűen nincs feltöltve(!). Használhatatlan. Állítólag előkészületben, de már készül az MTAK új honlapja, nem valószínű, hogy valaha is befejezik ezt az oldalt. Kellene egy betűrendes munkatársi névsor e-mail címmel, telefonszámmal, sőt szobaszámmal, és ugyanez szervezeti egységenként, a beosztást feltüntetve is.
Katalógus: A Böngészés és a Keresés jól működik, de néhány menüpont, például Bejelentkezés, Bejelntkezés vége, Olvasó csak a későbbiekben lesznek használhatóak, mint online hosszabbítás, a könyv státuszának megjelenítése, vonalkódos kölcsönzés, stb. A Katalógus használatához nyújt segítséget a Súgó menüpont.
Események: Sajnos nemcsak kevés eseményről ad hírt, hanem elég elavult is, 2003-as kiállítás nem lehetne az újdonságok között, miközben a tavalyi Bethlen kiállítást még csak nem is említik. Mindez összefügghet azzal, hogy készül az új honlap, de ezt a használó honnan tudhatná?
A Könyvtárról: Ugyanebben a „betegségben” szenved, a rövid történeti leíráson kívül a 2002. évi jelentést olvashatják az érdeklődők.
Digitális gyűjtemény: Csak ismételni tudom önmagam, valaha feltettek néhány fotót, aztán az egész el lett felejtve.
Összességében ez a honlap nem felel meg a ma elvárható szintnek, sem az információk mennyiségét, sem hozzáférhetőségét illetően, a külleme is amatőr. Csak abban bízhatunk, hogy az új honlap méltó lesz e nagyhírű intézményhez. Mindenesetre bíztató jel, hogy nem az eddigi honlap foltozgatását végzik, hanem teljesen újat készítenek.
Az Xpress online DVD-áruház honlapja
Manapság egyre nagyobb az igény az internetes vásárlás iránt, ahogy ezt a karácsony körüli roham is jól mutatta, ezen belül is rohamosan növekszik az új technikát felvonultató árucikkek, például számítástechnikai, szórakoztatóelektronikai cikkek, vagy éppen a DVD-k iránti kereslet. A hazai piac egyik meghatározó „boltja” az Xpress Bt. DVD shopja.
A nyitó oldalra igyekeztek minél több információt és ugrópontot bezsúfolni. A felső vízszintes sávban találhatók a vásárlás feltételei. Nézelődni szabadon lehet, de a rendeléshez természetesen ki kell tölteni egy regisztrációs oldalt a legfontosabb személyes adatokkal. A biztonság érdekében rendelni természetesen csak jelszóval lehet. A szállítás kérhető postai csomagban vagy futárral, fizetni azonban minden esetben csak készpénzzel lehet. Az infót figyelmesen végigolvasva nem nehéz sem a regisztráció, sem a vásárlás. Megadhatjuk a minimálisan elküldendő filmek számát, így a postaköltség jelentősen csökken. Még a rendelés után is lehetőség van a módosításra, ha meggondolnánk magunkat. Ha egy film éppen nem kapható, előjegyzésként tartják nyilván a megrendelésünket, mihelyt raktárba érkezik, automatikusan a kosarunkba kerül. Az előjegyzések rendszeréhez kapcsolódik az adatbázis egyik legnagyobb hibája, nem jelzi külön a lejárt jogú filmeket, pedig nem mindegy, hogy egy film csak nincs raktáron, hiszen akkor csak néhány napot kell várni, vagy évekig nem lesz kapható. Minden esetben e-mailben visszaigazolják a rendelést, hogy ezzel is kiszűrjék a visszaéléseket. A kézbesítés elég gyors, a reggel 8 óráig feladott rendeléseket még aznap viszi a futár. Szerintem a filmek vásárlása egyszerű, megfelel egy online bolttal szemben támasztott követelményeknek.
A bal oldali függőleges sávban találhatók az eligazodást megkönnyítő keresők. A filmek gyors megtalálását teszi lehetővé a Kereső, akár filmcímre, akár rendezőre vagy színészre. Aki egy-egy műfaj iránt érdeklődik, ehhez is talál keresőt. Külön listázza a várható megjelenéseket, illetve az aktuális újdonságokat. Ha valaki arra kíváncsi, mit vesznek mások, megnézheti a különféle toplistákat. A DVD-t kedvelők tábora erősen megoszlik, van aki szereti a szinkronizált filmeket, mások az extrákra figyelnek, van-e rendezői kommentár és egyéb „csemegék” a filmről. Ezekre a szempontokra is bátran rá lehet keresni. A teljes adatbázist is áttekinthetjük betűnként, egy-egy betűn belül pedig cím, megjelenési idő, vagy éppen ár szerint készíthetünk listát. Némi nehézséget jelent, hogy az egyszerre megjelenített filmek száma nem szabályozható, oldalanként tizenöt.
Nagyon élénk a honlap Fóruma, jó tematikus elrendezésben sokféle témához lehet hozzászólni, bár nem ritkák a személyeskedő viták, a Fórum színvonalára jellemző, hogy nem kell moderálni.
Szintén itt a bal oldalon találhatók az aktuális akciók, kiadók, vagy ár szerint rendezve. Az oldal magas látogatottságához biztosan hozzájárul, hogy gyakran jelentős árengedményt nyújtanak.
A középső részen mutatják be a legfrissebb filmeket és a várható újdonságokat. Mindegyiket egy kicsi borítóképpel, ez természetesen csak figyelemfelkeltő, a címre vagy képre kattintva jutunk el az egyes filmek adatlapjához. Itt feltüntetik a film rendezőjét, szereplőit, árát, a technikai információkat, az extrákat. Általában közlik a DVD borítóján található ismertető szöveget is, így minden információt éppúgy megkapunk, mintha kézbe vennénk. Minden filmről itt az adatlapon is véleményt mondhatnak a vásárlók, sokszor nagyon hasznos információkat közölnek, nemcsak a filmről, hanem annak kivitelezéséről is, ami sajnos az árhoz képest sokszor elég gyenge. Időnként hasznos lehet, hogy minden film adatlapján feltüntetik, hogy a film vásárlói közül többen milyen más filmeket rendeltek még meg. Így hívják fel a figyelmet a hasonló szellemű filmekre. Külön kiadóra nem lehet keresni, de az adatlapon a kiadó nevére kattintva összegyűjthetjük a többi filmjeit is.
Az adatbázist igyekeznek naprakészen frissíteni, a nyitóoldal jobb oldalán külön listában tüntetik fel az újonnan bekerült filmeket.
Szintén a jobb oldalon kísérhetjük figyelemmel a fórumok és filmkritikák legújabb hozzászólásait, vannak, akiknek nevük van a fórumon, ha valamiről írnak, mások is szívesen olvassák.
Más, DVD árusítással foglalkozó honlapokat is szoktam használni, az Xpress-é az egyik legjobb, nagy a választék, sokféle módon lehet keresni, egyszerű a rendelés, rugalmasan intézik a reklamációt. Kicsit zsúfolt, de jól el lehet benne igazodni, jól olvasható, időnként flash-animációval is felhívják a figyelmet egy-egy jelentős akcióra, vagy újdonságra, de nincs felesleges, a használót csak feltartó flash.
A Mezzoforte hangszeráruház honlapja
Erre a honlapra szintivadászat közben akadtam rá, és kiválósága miatt feltétlenül érdemes ismertetni. Ez a legnagyobb online hangszeráruház Magyarországon, többszáz elektromos hangszert forgalmaznak.
A honlap nyitó képe jól áttekinthető, a menürendszer elhelyezése mondhatni a szokásos, a design szolidan elegáns. Az egész jó benyomást kelt. A felső menüsorba rendezték az „általános” menüt: információ, fórum, rendelés, stb. Bal oldalt helyezkedik el az a „lépcsőzetes” menürendszer, amiben a termékeket megkereshetjük. Az árukat kilenc kategóriába sorolták, amik – általában gyártók szerinti – csoportokból épülnek fel. Néhány kattintás alatt megtaláljuk a keresett hangszert. Kereső a honlapon nincs, de nincs is rá szükség.
Kevés kivételtől eltekintve minden hangszerhez mellékelnek képet, és egy specifikációkat ismertető rövid leírást. Ez utóbbi azért fontos, mert sokan még nem konkrét elképzelésekkel érkeznek az oldalra, és a termékek fő funkciói így könnyen összehasonlíthatók. A „kosárba” gomb minden hangszer mellett megtalálható, csak be kell írni a kívánt darabszámot, és a rendelés fel van véve. A hangszereket e-mailben való egyeztetés után szállítják.
A honlap frissítése folyamatos. Mivel nem magyarországi nagykereskedőktől, hanem közvetlenül a gyártóktól szerzik be a termékeket, a kínálat mindig aktuális. Ha valami éppen hiányozna, kérésre természetesen rendelnek. Egyes – főleg nagyon drága – hangszerek soha nincsenek raktáron, de erre külön felhívják a figyelmet.
Sok terméknél találunk linket/linkeket közevetlenül a gyártók oldalaira. Ott lehet ugyanis a bővebb leírásokat (estenként a használati utasításokat is) megtalálni, nagyobb felbontású képeket megnézni és a hangszerek demóit letölteni. Bár vásárlás elött a hangszert természetesen nem elég képeken nézegetni, ki is kell próbálni. A honlapot üzemeltető Mezzoforte Kft-nek nincs budapesti üzlete.
A már említett felső menüsorban vannak a „praktikus” információk. Ezek közül néhány:
Bemutatkozás: Itt olvashatunk ismertetést a cég történetéről, céljairól, kapcsolatairól, és a referenciális adatokról. Külön ki van emelve a 2001 óta működő online bolt története is. Itt találhatók a „normális” üzletek címei, nyitvatartásai, telefonszámai.
Kosár: A kijelölt termékeket a végén itt lehet együttesen megtekinteni, esetleges tévedéseket törölni/korrigálni, a végösszeget kiszámítani, és a „rendelés” gombbal a vásárlást befejezni.
Fórum: A fórumot minden látogató olvashatja, de a hozzászóláshoz – természetesen – regisztráció szükséges. Csak egy nicknevet és az e-mail címet kell megadni. A Fórumon a viták természetesen különböző hangszerek körül folynak. A kezdők itt sok hasznos információra bukkanhatnak. Nincs szükség moderátorokra, sem sokoldalas fórumetikákra.
A rendelésről: Nagyon részletes tájékoztatás a rendelés feltételeiről, a szállításról, az esetleg felmerülő pluszköltségekről, a használt hangszerek beszámításáról, a hitellehetőségekről, stb.
E-mail: E-mail küldési lehetőség az üzletvezetőknek. Igyekeznek minél gyorsabban válaszoni (általában még 24 órán belül). Technikai jellegű kérdésekről is lehet érdeklődni.
Árlista: Az árlistába az összes forgalmazott hangszert feltöltötték, így sok olyat is, amiről még nem készítettek képes beszámolót.
A fentiek alapján is látható az üzlet egyedülálló kínálata. Fő érdemét azonban egyértelműen a jól szervezett online részlege adja, ami sajnos tapasztalataim szerint Magyarországon az egyetlen olyan internetes hangszerkereskedése, ami valóban aktuális információkkal szolgál, mind a választékot, mind az árakat illetően.