Paszabi Ágnes Rita
angol- informatikus könyvtáros szak
1. évf.

 

A Bran együttes honlapja

http://www.bran.hu

 

A Bran egy 12 éve alakult tradicionális ír népzenét játszó együttes. Honlapja jóval fiatalabb, mintegy 4 éve szolgálja az érdeklődni vágyó közönséget és a kíváncsi webböngészőket.

Az eligazodást megkönnyítendő, egyszerű kialakítású, világos szerkezetű az oldal. Fejlécén egy fekete-fehér fénykép egy csíkja található, melyen az együttes tagjai láthatóak, és ha rákattintunk, egy kiugró ablakban a teljes alakos fényképet is meg lehet figyelni. Az ez alatt lévő horizontális menüsorral együtt ez mindig ott látható a képen, csakúgy, mint az együttes neve.

A menüpontokra rákattintva, ha alcsoportjai is vannak, egy újabb csík jelenik meg a további almenüpontok neveivel; két- háromnál több szintet nem alkalmaz az oldal. Ez világossá teszi a struktúráját, s bár a lap alján nincs lehetőség egyszerűen a „Vissza” szóra kattintva visszakerülni a magasabb szintre, az almenü segítségével, arra kattintva bárhova eljuthatunk.

Főoldal gyakorlatilag nincsen, egyből a Bemutatkozás menü jelenik meg, a Bran tagjainak képével és rövid ismertetővel az együttes történetét, céljait, forrásait illetően. Szintén itt található az együttes címe, telefonszáma, e-mail címe, ami fölé néhány hónapja feltűnő, piros betűkkel odaírták, hogy „Az együttes elérhetősége megváltozott”. Sajnos azt nem tették egyértelművé, mi ilyen esetben a teendő, és az sem világos, hogy a jelenlegi adatok a régiek vagy az újak.

A következő menüpont az Albumok címet viseli. Erre rákattintva a Bran eddig kiadott lemezeiről, kazettáiról kapunk rövid, de igen tartalmas leírást. A leírást a borító elég nagy, jól látható képe kíséri. A borítóra kattintva megjelenik a lemez tartalomjegyzéke, melyből általában egy szám ízelítőként letölthető, ezt színes kiemelés és a „letölthető” szó melléírása jelzi.

A Képek menüpont alatt megjelenik hat alkönyvtár, mindegyikben több kép a fellépésekről, próbákról. A képek többsége mellett pár soros magyarázat, kommentár olvasható, és a képre kattintva egy újabb ablakban ki lehet nagyítani azt.

A Programok menüre kattintva az éves program éppen aktuális hónapjára ugorhatunk. Jelenleg, január 7.-én még késlekednek, a 2005-ös programból még semmit nem lehet tudni, automatikusan a 2004 december jelenik meg. Az éves programok évek szerint almenükre vannak osztva, jelenleg 2002 -ig visszamenőleg, és „Rendszeres programok” menü is van, az év szezonális állandó programjaival. Néha egy-egy program vagy helyszín ki van emelve, ezekre rákattintva eljuthatunk a helyszínt adó intézmény honlapjára (például a Merlin színházéra) illetve az esemény részletes programjához (például a Pán-kelta Fesztivál esetében).

A Vendégkönyv az egyetlen lehetőség a honlapon belül kapcsolatot teremteni az alkotókkal. Az utóbbi néhány hónapban nem is működött kifogástalanul, angol vagy magyar nyelven adatbázis problémákra hivatkozó kiírás a későbbi próbálkozást javasolta. A mai napig előfordul, hogy megjelenik ez a kiírás, de furcsa mód, ha a Vendégkönyv menüpontra még egyszer rákattintok, mégis megjelenik a vendégkönyv. Hozzászólni regisztráció nélkül is lehet, hogy a regisztráció milyen előnyökkel jár, nem egyértelmű. A hozzászólás előtt megjelenik a beírt név, és opcionálisan a beírt lakóhely is. Nagyjából 4 esztendő mintegy 150 hozzászólását tartalmazza a vendégkönyv, 16 oldalban. Az oldalakra számuk alapján közvetlenül is el lehet jutni, illetve a „következő” kifejezésre kattintva egyesével is lehet lépegetni köztük (az utolsó oldalon állva az „előző” kifejezés jelenik meg). Általában a koncertek résztvevői mondanak köszönetet az élményért, illetve érdeklődnek az ír zene valamely szeletéről (hangszerek, táncok, különböző táncdallamok). A vendégkönyvben az együttesnek feltett kérdést (gondolom az értelmesebbjét) tapasztalataim szerint e-mailben megválaszolják.

A Sajtóközlemény –re kattintva az együttesről közölt cikkek listáját látjuk dátumokkal (1993-tól egészen 2003-ig), a teljes anyagot, ha rákattintunk, akkor olvashatjuk. Külön listázták az angol és a magyar cikkeket.

Mivel az Írország ma angol nyelvterület, a nemzetközi jelleg megköveteli, hogy mindez angol nyelven is hozzáférhető legyen. Erre szolgál az English menüpont. Tulajdonképpen ez nem is egy önálló menüpont, hanem az oldal angol nyelvű változata. A menük angol nyelvűek, úgyszintén az automatikusan először látható bemutatkozás, ami érdekes módon ezen a nyelven jóval több információt ad a Bran tagjairól, az együttes életéről, külföldi vendégeiről. Az albumok bemutatószövege is angolra vált, kivéve a magyar című számok esetében. A képek kísérőszövegei szintén maradnak magyar nyelvűek, úgy, mint a programok, a vendégkönyv és a magyar sajtóközlemények. Amíg angol nyelven olvasunk, az „English” kifejezés helyét a „Magyarul” kifejezés foglalja el.

Mindent egybevetve ez egy egyszerű stílusú, esztétikus, áttekinthető, informatív oldal, bár az angolul tudóknak több lehetősége van az információgyűjtésre.