Művészetek Völgye
A honlap a Művészetek Völgyének hivatalos oldala. Célja minden, a rendezvénnyel kapcsolatos információ eljuttatása az érdeklődőkhöz.
A honlap működési elve kevert. Van „Vendégkönyv”, melybe bármilyen témába vágó vélemény, kérdés beírható, s ezekre általában egy hozzáértő – rendszerint Márta István – válaszol, reagál valamit, és az ún. Csiga-klub. De alapjában véve ez egy statikus honlap.
Kialakítását az áttekinthetőség jellemzi: a menüpontok átláthatók és jól elkülönülnek egymástól. A szöveg egyszerű nyelvezetű, lényegretörő, a webdesign pedig esztétikus: a zöld háttéren jól mutat a citromsárga színű ablak, melyben az információ megjelenik. A virtuális alkotóműhely kialakításának lehetősége benne rejlik a már említett Vendégkönyv kapcsán, s az archívumot megnézve látható, hogy időszakonként – főleg közvetlenül a rendezvény előtt és után - élénk viták folytak. A Csiga-klub egyfajta hírlevél, mely összefogja a Művészetek Völgye iránt érdeklődőket.
A tartalma sokrétű, a nyitólapról (a képen) a főmenük érhetők el. A „Fooldal” -on (az ékezet lemaradt, pedig a belső oldalakon vannak ő -k) fent üdvözlést és a hat falu linkkel ellátott nevét, baloldalt a menüsávot, jobbra a már említett citromsárga háttéren elterülő szövegek vannak. Ezek többsége link, melyek azonban logikátlanul, mintegy ömlesztve foglalnak helyet a főoldalon, s egyéb belső oldalakra, ill. egy-két esetben más honlapokra mutatnak. Állandó helyet kapott a szponzorok listája, mely az oldalak jobboldali szélét szinte mindenhol lefoglalja. Ez egy idő után már zavaró. A baloldali menüsor indaként helyezkedik el, a kacsokra közelítve az egeret, azok kinyílnak és az almenük jelennek meg, -melyek egyúttal linkként is szolgálnak- majd egy másik kacsra közelítve az nyílik ki, míg az előbbi bezáródik. Ügyes, logikus megoldás, ami biztosítja a honlap átláthatóságát. A Völgy települései azonban nem működik, rákattintva a nyitólapra kerülünk. No mindegy, ez belefér, mert a menük tartalma kárpótol.
Haladjunk szépen sorban. Az első állomás a „Hasznos”. Ezen belül tájékoztatást nyújtanak mindenről, ami „Utazás” (térképek, busz-, MÁV, valamint hajó menetrend, helyi kerékpárkölcsönzési lehetőség és autóval való megközelítéshez tudnivalók), ami „Szállás” (rengeteg helyi cím részletes ismertetővel és elérhetőséggel), ami „Időjárás” (egy honlapra mutat, mely az éppen aktuális időjárási előrejelzést mutatja, tehát most a december végit), ami „Info” (orvosi ügyeletek, véradás, bank automaták, valamint egy kis ismétlésképpen: a kerékpárkölcsönzés és a helyi Volán menetrendje), ami „Jegyek” (részletes árlista) és ami „Kapcsolat”. Ez utóbbit nem igazán értem, hogy mit keres itt, ugyanis fényképküldésre buzdítanak, ami egyrészt nem tartozik a hasznos tudnivalók közé, másrészt van egy „Fotógalériák” menüpont is, ahol jobb helye lenne.
A „Völgy települései” az a menüpont, ahol a címadó link nem működik és a nyitólapra visz vissza. A hat faluról szóló oldalak viszont kielégítik a kíváncsiságot: van itt mindegyiknél falutörténet, vendéglátási intézmények –köztük a „könyvtárak” is- címmel együtt, helyi intézmények –orvosi rendelő, gyógyszertár, posta, stb.- nyitva tartással, a különböző mesterségeket űző helyiek felsorolása, ill. az ún. séta, ami a falu olyan térképét mutatja, ahol a fontosabb helyeket pirossal kiemelték.
A „Sajtó” menüpont sokfele oszlik. Az „Online Sajtó” elég szegényes, mindössze egy webkamerára figyelmet fölhívó néhány sorból áll. Talán lehetnének itt linkek az online médiában a Művészetek Völgyéről megjelent cikkekre mutatóan. A „Nyomtatott Sajtó”-ban a megjelent cikkeket találjuk begépelve és beszkennelve. Kedvencem a „Völgybeli Sajtó”, ahol a Völgyben megjelent helyi kiadványokból (Völgyfutár, Pulai Gyalogfutár), ill. felvételekből lehet mazsolázgatni. A „Szponzorok” és „Impresszum” almenük önmagukért beszélnek. A „Fotógalériák” nagyon részletes gyűjtemény: sok eseményről találhatók itt fényképsorozatok. A honlap szerkezetéhez feltétlenül hozzátartozik az a két aprócska, ámde hasznos link is a lap alján: a vissza és a lap tetejére. Ez utóbbi sokszor ha nem lenne, nagyon hiányozna.
A „Szolgáltatások” menüpont tartalmazza a képeslapküldést, a vendégkönyvet, a mobil hírmondót és a talált/elveszett tárgyak listáját, volt vagy jelenlegi gazdájuk elérhetőségével. Egy hiba van: a vendégkönyv egy saját, külön menüpontban is szerepel; szóval innen ki lehetne venni.
A „Kapcsolat” ugyanaz, mint a „Hasznos” menüpontban található Kapcsolat. E kettő közül is meg lehetne szüntetni az egyiket.
Az „Archív” kicsit becsapott: a régebbi rendezvényekkel kapcsolatos információkat vártam, míg mindössze egy a régi honlapra mutató linket találtam.
Alapvetően tájékoztató funkciójú honlap lévén helyénvaló, hogy van idegen nyelvű változata is. De ezzel apró nehézségek vannak. A menüpontban ha a kinyitható kacs melletti „Useful” szóra kattintunk, akkor a magyar nyelvű nyitólapra kerülünk, míg ha kinyitjuk és az almenüire kattintunk, úgy működik az oldal. Közlése csak a legfontosabbakra szorítkozik: utazással, jegyárakkal, a falvakkal foglalkozó információkra. Nagyon jó viszont az, hogy a programok mind olvashatók angolul is. A „Vendégkönyv” jelenlétét egy érdekes ötletnek tartom, mert olvasgatni nem tudja a magyarul nem tudó, de beleírhat. Viszont hasznos lenne akkor már, -ha a lehetőséget megadták nekik az írásra- a mezők fölé odaírni az adott nyelven is, hogy mit kell a mezőbe írni.
Összegzésképp elmondható, hogy kis, a logikus felépítést zavaró pontatlanságokon lehetne változtatni, de alapjában véve ez egy nagyon informatív, széleskörű, jó honlap.
Szabó Panna
ELTE BTK
2004. december 30.