KÖN-122 Olvasáspszichológia
Fodor János
Készítette: Mezei Dalma
magyar-inf. könyvtáros
I. évfolyam
2005. 05. 24.
 
A Nagy Könyv honlapjának fóruma
 
A fórum, melyet itt be szeretnék mutatni a Nagy Könyv honlapján, a 
www.anagykonyv.hu címen található.
A Nagy Könyv alapötlete Nagy-Britanniából származik, ahol 2003-ban a BBC útjára indította olvasást népszerűsítő műsorát The Big Read címmel. A csatorna fő célja az olvasás népszerűsítése volt. Erre itthon is - legalábbis egyelőre  nagy szükség van, hiszen az olvasással mi is kissé hadilábon állunk. 
A magyarországi program négy intézmény, a Könyvtárellátó Kht. (KELLO), a Magyar Televízió (MTV), a Nemzeti Kulturális Alapprogram (NKA) és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) együttműködésében valósul meg. A programhoz kapcsolódó tévéműsorokat, pedig az M1-es csatornán láthatják a nézők (pl. március 1-je óta tekinthetők meg azok az egyperces filmekben népszerű sztárok árulják el, melyik regényre voksolnak, s miért).
A játék lényege, hogy mindenki szavazhat kedvenc magyar és külföldi regényére. A szavazatok alapján 2005. április 23-ára megszületett a TOP 100-as lista, amely ötven magyar és ötven külföldi regényből áll. 
A verseny onnantól kezdve pedig tovább élesedett, újból szavazhat mindenki, de most már a százas lista szereplőire, amelyek közül június 11-re összeáll a TOP 12 regény: ezekből már bármelyik esélyes az első helyre. Mindegyik könyvhöz kisfilm készül, melyeket október 25-e és december 3-a között vetít az M1.
A végső összecsapás: december 17-én lesz, amikor is kiderül, melyik a győztes regény, ami nemcsak a könyvnek, hanem a hozzá kapcsolódó film alkotógárdájának is dicsőséget hoz.
A weblapon található fórum különböző fórumkategóriákból áll: 
Hazai írók művei: ezen belül több tíz topik várja az olvasókat és hozzászólókat, melyek közül például az INDUL A BAKTERHÁZ című vagy a Wass Alberttel kapcsolatos topikok már több száz, míg pl. a HOPPÁRÉZIMI mindössze csak egy hozzászólást kapott.
Külföldi írók művei: ezen a kategórián belül, a legtöbb vélemény-nyilvánítót J. K. Rowling és csodás világa, valamint a Da Vinci- kód vonzza. 
Hazai írók és Külföldi írók kategóriákat összehasonlítva, az előbbiben kevesebb topik található, viszont egy-egy témához többen szólnak hozzá, mint a másikban.  
A három leglátogatottabb kategória a Minden más, a  Játékok, toplisták, és az Olvasókörök fóruma, melyeknek tábora már meghaladja az 5000-et is.
Ezek a topikok témái kötetlenebbek, mint az előzőké, nyitóik célja inkább a beszélgetés, szórakozás volt.  Itt nem jellemzőek a viták és élcelődések szemben az írókról és regényekről szóló témákban.
Kiemelnék néhány ötletes topikot: Ki mennyit olvasott el a 100-ból??, Írjuk regényt! Vagy Szivárványos ég. Ez utóbbi lényege, hogy a hozzászólók, akik már megunták a vitákat, megteremtik az „Éljünk békességben a szivárványos ég alatt” nevű társadalom alapjait.  Már vannak betöltött posztjaink: jegyzőnk: Osztap (aki már nagyon szorgosan dolgozik):)parlamenti bolondunk: serf szivárványfelelősünk: rhumel (bár még nem hallottam tőle, az "igen, elvállalom"-ot, de remélem fogom:)) 
nemecsekernőnk (szerepetisztázatlan:) ):takemiyap és lifeonmars, aki nemlettkirály:))
Az elnöki poszt még betöltetlen, éppen Rézkígyóra várunk:)”. A topik május 9-én indult, és az eddigi hozzászólások száma már 1300 fölött van. Hangnemükre jellemző a játékosság és főleg ötletesség. Szinte minden hozzászólás tartalmazza a szivárvány szót valamilyen formában pl. „Szivárványosát!”, „Szivárványos jó reggelt!”, „szivárványos postagalamb” és hasonlók. A fórumozók elképzelt világában minden és mindenki tökéletes. A beszélgetések a legkülönbözőbb témákról szólnak: az ebéd- vacsoraidő bejelentésétől kezdve pályázat hirdetéseken át, a „Keresek egy lányt…” témákig. A téma és a hangnem tehát teljesen kötetlen.
Az utolsó két témakör pedig a  Regény-félék, -fajták és a Honlappal kapcsolatos topikokat tartalmazó kategória.
A fórum látogatóinak életkora nem határozható meg, és még csak az sem mondható, hogy valószínűség szerint érettebb, olvasottabb korosztályról van szó, de akad olyan 16 éves, ki azt nyilatkozta, hogy életkoránál 7-tel többet, azaz 23 művet olvasott a 100-ból.