Takács Dániel, 1. évf. - Olvasáspszichológia, 2005. 05. 27.

e-mail

RadioCafe.hu - Jazzékiel


A fórum nyilvános hozzáférésű, de csak regisztráció után lehet igénybe venni. Szorosan kapcsolódik a Radio Café 98.6 adásaihoz, általában a rádió egyirányú kommunikációját (ill. a nagyon szűk visszacsatolási lehetőséget - sms, telefon...) hivatott kompenzálni.
A topic a Jazzékiel Radio Café-beli felbukkanása indult röviddel, azzal a szándékkal, hogy a Jazzékiel nevű együttes interneten fellelhető zenei anyagok helyét kikutassa. A kezdési időpont nem új (2004. november), de egészen 2005. május 21-ig vannak hozzászólások.
A témát Lucifer vetette fel, és bizonyos tématulajdonosi szerepet végig megtart. Két-három fontosabb (a hozzászólások mennyiségét tekintve) fórumozó van, ezek közül mindenképpen ki kell emelni Fürge bát, aki a Jazzékiel egyik tagja, és így valóban hiteles információkkal tud(na) szolgálni. Mellettük még bolondokháza és orgyen a főbb hangadók. Egyszer bukkan fel csetmen, a rendszergazda (maga is műsorvezető mellesleg), egy kereskedelmi hirdetésnek számító hozzászólást moderálva, de egyébként nem szól hozzá a témához, és csupán ebből a hozzászólásából lehet sejteni, hogy végig figyelemmel kíséri a fórumo(ka)t. A téma végig egy pályán mozog, igazából nincs is nagyon lehetőség az elkalandozásra. Mivel ez a topic nagyon szorosan kötődik egy aktuális eseményhez, ezért gondolom a közös Jazzékiel-rajongáson kívül nincs összetartó ereje, és azzal, hogy megjelent az első lemez (s így mind legálisan, mind illegálisan könnyen hozzáférhetővé vált a teljes anyag), gyakorlatilag fel is bomlott a topic körül pillanatnyilag kialakult csoport.
A szöveges hozzászólásokon kívül maximum csak linkelésre van lehetőség. A csapattal kapcsolatos cikkek egy része össze is van gyűjtve, zömében ezeket a linkeket a hangadók adták közre. Egy, a csapathoz kapcsolódó fontos információforrást Fürge bá is megadott (konkrétan az e-mail címüket). Emellett hivatkozás történt egy másik fórumra is: a hiphop.hu-n nyitott bolondokhaza egy topicot a csapatról (ti. a Jazzékiel stílusának "hivatalos" megnevezése hiphopjazz, bár ez sem a mamarecords.hu szerint, sem szerintem nem túl pontos és találó elnevezés...), és az ottani fórumozók ténylegesen jóval többet tudnak, mint a radiocafe.hu fórumozói is. ez valószínűleg a műfaj iránti mélyebb érdeklődésből és a kicsi a világ-effektusból származik (mint kiderül a hiphop.hu fórumából, ott gyakorlatilag egyáltalán nem voltak ismeretlenek, mint emberek, csak mint csapat voltak újoncok).
Az általános visszajelzés mindenhonnan egyértelműen pozitív, és szerintem is egy nagyon is hiányzó színfolttal egészítették a hazai könnyűzene palettáját.

Kapcsolódó linkek:

http://www.radiocafe.hu/forum/viewtopic.php?t=538&postdays=0&postorder=desc&start=0http://mamarecords.hu/index2.php#mr019http://www.exit.hu/zene/zene_lemezajanlo/zene_lemezajanlo_vegoldal/1891http://feketezajok.uw.hu/arcok/jzkl.htmhttp://www.jazzekiel.hu/http://hiphop.hu/forum/viewtopic.php?t=2342


szanalmas.hu - parkolás magyar módra


A Szánalmas egy nyilvános webblog. A blog internetes napló, jelen esetben pedig fórum is. A szerzők az általuk bejárt webről és világról gyűjtik össze az olyan mozzanatokat, amelyek valamilyen szempont alapján felkeltik az érdeklődésüket. Többségüknek van saját blogja, amelyen sokkal inkább személyes hangvételű a téma.
A Szánalmason bárki írhat, nyithat új postot, témát. Valamiféle előzetes cenzúrát csak a lap tulajdonosai alkalmaznak, azonban ez csak annyiban áll, hogy a szerintük kevésbé érdekes postokat kiszűrik. Tematikus és nyelvi cenzúra nincs, azonban létezik a Guláta, amely néha megeszik egy-egy hozzászólást. A Guláta egy virtuális szörny, amelynek megjelenését külön lehet ki-be kapcsolni, működését a laptulajdonosok szabályozzák.
Mivel a témák rendkívül sokfélék, ezért szerepelnek sokszor olyanok is, amelyek rendkívüli „népszerűségre” tesznek szert, ezt a hozzászólások mennyiségében lehet lemérni. A teljes anyag témakörökre van osztva, ezek egyike a Hungaricum nevezetű. Ebben hazánk szánalmas és sokszor szomorú oldalát mutatják be, fotókkal, linkekkel. Az egyik legnépszerűbb ebből a témából az autós kontra gyalogos/biciklis vita, ezeknek a postoknak rendre 4-500 hozzászólásuk van.
Az egyik nagy vita 2004. június 2-án indult, és egy másik posttal összefűzve egészen októberig folyt.
Az első fotó egy Audi A8-t ábrázol, egy bevásárló központ mozgássérült parkolójában, egy eléggé kihívó FRADI-03 feliratú rendszámmal, a második post fotója pedig egy mozgássérült parkolót, amelynek bejáratába egy villanyoszlopot sikerült telepíteni (a második esetében nem is a fotó a lényeg, sokkal inkább látszik folytatásának az elsőnek).
A hozzászólók két táborra oszthatók, de ezek között némi átfedés van azért. Az egyik a teljes elutasítást képviselő, a másikat hívjuk „pártfogóknak”. Már az első csoportban is van egy bizonyos szintű megoszlás, miszerint van aki a teljes elutasítást akár anyagi kár okozásával is hajlandó kifejezni, a másik rész pedig sokkal inkább az emberi megoldást keresi. Érdekes középútnak látszik esce ötlete, amelyet a biciklisek és az „aktív” gyalogosoktól vett, miszerint matricaragasztással áthidalható a két tábor közti ellentét. (A matrica anyagi kárt nem okoz – kulcskarcolás, visszapillantó-tükör letörése stb. –, viszont nagyon nehéz levakarni, és ameddig ott van, addig folyamatosan figyelmezteti a tulajdonost szabálytalanságára.) Erre konkrét megoldást is javasol, belinkelve egy oldalt, ahonnan le lehet tölteni egy kinyomtatható matrica-sablont. (Ezzel leginkább a biciklifutárok élnek, akiket rendkívül szokott idegesíteni a bicikliút közepére parkoló autó.)
Szintén nagy kérdés a sztereotípia, ennek is legalább 20-30 hozzászólás van szentelve. Általánosnak mondható a bálnamercis, bmws, audis csoport meglátása: bunkó, kigyúrt, „enyémavilág” mentalitású „emberek”, akiknek semmi sem drága és szent, többek között a mozgássérült parkoló sem. Őket képviseli a kigyurt kopasz nevezetű hozzászóló az első postban, a másodikban pedig dave22 és kopasz. Az ő általuk képviselt világnézet nem is csak arról szól, hogy „lenneafenekedalattauditeiseztcsinálnádparaszt”, hanem egy hamis kifogás mögé bújva próbálják támadni a „rendet”. Dave22 fő kifogása, hogy mivel parkolódíjként kifizetett pénzéért nem kap semmiféle ellenszolgáltatást, naná, hogy beszerez egy mozgássérült igazolványt, és bárhol megáll ingyen parkolni. A másik fél, aki próbál igazodni a (nem tökéletes) rendhez, ebben leginkább világnézeti és mentalitásbeli problémát lát. Nem fogadják el, hogy egyesek a társadalmon felül helyezik magukat pusztán a pénzük alapján, és magukra nézve érvénytelennek tekintik azokat a szabályokat, amelyek az együttélést vannak hivatva szabályozni. Dave22-t támogatja kopasz, aki nyíltan bevállalja ezt a mentalitást, és ingerli a másik tábort. Nekem egy kicsit furcsa ez a személyiség. Ezen a blogon senkinek sem kell bevállalni az igazi személyiségét – persze tökéletesen nem tud kibújni belőle –, így nem lehet leellenőrizni a hozzászólások hitelességét. Én a blog műfaját alapul véve nehezen tudom elképzelni, hogy egy ilyen mentalitású ember írjon bele – kivételek azért természetesen akadnak. Sokkal inkább tűnik ez a személyiség egy direkt heccelőnek, sokkal kevésbé hiteles, mint dave22, akinek a hozzászólásaiban szintén világosan látszik ez a fajta hozzáállás, de nyelvi eszközeiben, stílusában közelebb áll a bloghoz. Visszatérve a sztereotípiákhoz: a fent említett 20-30 hozzászólásokban felvonultatják szinte az összeset, alkalmazva magukra ezeket. Ilyenek a volvós, pözsós stb. Steve Jobs, az egyik fő hangadó tiltakozik ez ellen, akinek a hozzáállását nem nagyon lehet kideríteni. Annyi kiderül, hogy ő is nagy autós (3-4 autója is van), és mindenképpen elutasítja a rongálást, mint fegyelmező eszközt.
A fő tábort képviselik továbbá: kislany és gergo (nekik is van külön blogjuk, amelynek linkje az első az oldalsávban), hs, osborne, rognak, blabla, ron jeremy, shitlords, Steve Jobs stb. Mellettük különböző hozzászólók vannak, „külsők” és „belsők” egyaránt. Köztük azért nem lehet éles határt húzni, mert a posthoz való hozzászólást lehet regisztrálva, felhasználónévvel írni (nekik a nevük két [] közé van zárva, a nevükre kattintva pedig az általuk megadott „személyes” adatokat lehet megnézni), illetve regisztráció nélkül, bármely olyan névvel, amely nincs regisztrálva. Az előbbiek közé tartozik kislany, gergo, osborne, Steve Jobs, shitlords stb., az utóbbiakhoz pedig hs, dave22, kigyurt kopasz, kopasz stb. A nem regisztráltak személyiségének felmérése azért nehézkes, mert nem lehet őket – pár kivétellel – követni más postokban (ez egyébként hitelességüket is eléggé aláássa). A kivételhez tartozik pl. hs, aki következetesen alkalmazza ezt a nevet más postokban is. Ez a lehetőség – regisztráció nélküli hozzászólás, bármilyen névvel – nagyszerű ziccerhelyzeteknek ad lehetőséget, és sokszor ki is használják, pl: (gergo autója).
A postok témavezetése elég egységes, nem igazán csapongó, amint az más postoknál látható. Kisebb kerülők persze vannak, ilyen ron jeremy egyik hozzászólása, amely a csempészetre tereli a beszédet. Ez alkalmat ad egy kicsit a „nosztalgiára”, ábrándozásra egy rakás pénzről amit Pandorfban lehetne elkölteni.
Érdekes azt megfigyelni, hogy a csempészettől hogyan lehet eljutni a kéjgázig. Maga a metódus – tapasztalataim szerint – eléggé jellemző a fórumokra, ez általában az emberi asszociációkon alapul. Az embercsempészetből (ron jeremy) indultak ki, amely aztán szinte magától értetődően felhozta a drogcsempészetet („engem sosem szoktak átvizsgálni, simán át tudnám vinni”), ez alkalmat adott régi borcsempészetek felidézésére, a borról viszont a pezsgőre asszociáltak, amire valaki felvetette, hogy elég a bor és szénsav kombináció. Ezt szifonnal lehet csinálni, a kérdés azonban, hogy hol lehet kapni. Végül erre reagálva valaki megjegyezte, hogy milyen jó a szifonban lévő kéj-/nevetőgáz (itt egy kis keveredés történt a kétféle gáz kapcsán).
A blog, mivel széles körben hozzáférhető (gyakorlatilag bárki által, akinek van 100 forintja, hogy egy órát internetezzen egy netcaféban), bátran lehetne akár társadalmi fórumnak is nevezni. Azonban a blogolás, mint tevékenység, a számítógépes életformába illeszkedik bele leginkább, s ezért még egy eléggé szűk réteg használja rendszeresen. Szélesebb körben sokkal népszerűbbek még a hagyományos fórumok. Azonban ennek a szűkebb csoportnak már egy eléggé kialakult közösségi élete van (saját rádió, a Szánalmas Kommuna témakör, közös sörözések stb.). Már kialakult itt is a sajátos belső nyelv, amely az internetes köznyelvből (lol, thnx, smile-k) és a magyar szlengből (pl. …-e vagy? – ld. Secretman: Buzi-e vagy? c. száma) tevődik össze, tartalmaz „terminus technikusokat”. Ennek megértése nem okoz különösebb nehézséget egy Internetet aktívan használó átlag magyar embernek, annál inkább az értelmezése, mivel sok kifejezés története és jelentésének kulcsa átnyúlik több témán és poston. Ennek kirívó példái a „külső” emberek által írt hozzászólások, akik bár észreveszik, hogy egy téma már „folyamatban” van egy poston belül, mégis visszatérnek a postot indító linkhez/képhez, és közvetlenül ahhoz visszakacsolva írják észrevételeiket. Ezzel azonban nem nagyon okoznak fennakadást, mert vagy sikerül beletalálni a postolók gondolatmenetébe, és akkor szervesen beépül a témába, vagy pedig egyszerűen figyelmen kívül hagyják.
A felsorolt okok miatt elég nehezen lehet beilleszkedni ebbe a közösségbe, éppen a stabilitása, masszivitása miatt, amelynek alapját képezi a blog, mint irodalmi/internetes/társadalmi fórumforma. A tagoknak, mint fent megemlítettem, általában van blogjuk, és ez megkönnyíti a kommunikációt, mert nem kell mindenkinek mindenhova írnia, hanem elég ha naponta egy-kétszer végignézik „ismerőseik” blogját, és ezzel gyakorlatilag létrejöhet az a közös élménytudat, amely aztán a kommunikáció és a közösség alapja lesz.

Kapcsolódó linkek:

2004. jún. 02.2004. szept. 23.


etr.elte.hu - BIT2


Harmadikként egy - számomra (is) - rendkívül aktuális fórumot választottam. Ez az ETR rendszerében elérhető fórum, ami a Bevezetés az irodalomtörténetbe 2. című előadáshoz kapcsolódik. A konkrét elemzése meglehetősen nehéz, mivel az etr-en belül két, párhuzamos szálon is folyik a fórum - egy a mindenki számára elérhető fórumon és egy pedig csak a kurzust felvevő emberek által látható belső "cseten", ahogy ezt egy felsőbb évfolyamos fogalmazta meg az egyik, a nyilvánosan elérhető fórumban tett megjegyzésében. Mindemellett egy levelezőlistás "fórum" is él, és a kettőt (hármat) elég nehéz elvélasztani egymástól, a szereplők és a témák azonossága miatt. (Zárójelben jegyzem meg, hogy a levelezőlistán belül is kialakult egy még belsőbb csoport, ezek a "csimmogók", akik sokkal inkább kihasználják a levelezőlista fórum-lehetőségeit, magyarán a sokszor semmitmondó, csakúgy hozzászólások vannak itt többségben. Ez a fórum némileg a köz nyomásásnak hatására alakult ki, mivel sokan panaszkodtak, hogy állandóan megtellik a postaládájuk az egyszavas, hülyeséget tartalmazó levelekkel, s ebből egy eléggé személyeskedő hangnemű felelősségre vonás történt a levelező listán...)
A fórumon (ezentúl mind a négy megnyilvánulását egynek veszem) megfigyelhető egyfajta klikkesedés, azonban ez csak egy esetben virtualizálódik, szakad el a valóságtól, ez pedig a csimmogó levelezőlista. A hang, amelyet megütnek a szereplők, sokszor családias, ez a valóságos emberi kapcsolatokon kívül - szerintem - a személyességet nélkülöző, hasonló korúakkal való kommunikáción is alapszik. Ezt egyébként alátámasztja, hogy ha egy-egy idősebb, felsőbb évfolyamos is hozzászól, akkor egyfajta atyáskodó hangnem a jellemző. Általában vagy a nyilvános fórumra írnak, vagy a "nagy" levelezőlistára, amely többé-kevésbé nyitva áll a külső érdeklődők, hozzászólók felé is, míg a kurzus saját "csete" már csak a technikai megoldás miatt is zárt (nem látja az, aki nem vette fel a kurzust az etrben), a csimmogó levelezőlista pedig jellegéből adódóan zárt, ugyanis mindekinek lett küldve meghívó a nagy levelezőlistára, és mindenki egyéni belátása szerint csatlakozhatott. Ritkán ugyan, de előfordult, hogy utólagosan, ismerőst megkérve csatlakoztak tagok, de a létszám így sem éri el a 15-20-at (a nagyon kb 70-80-an lehetünk, ebből aktív 30-40), és az aktív tagok száma kb. 6-7 fő. A nagy levelezőlista, és a két fórum leginkább a tanulmányi gondokkal, jegyzetekkel, vizsgabeszámolókkal foglalkozik, míg a csimmogó levelezőlistán a tagok inkább a saját emberi problémáikkal jönnek elő. Érdekes azonban, hogy maguk az utóbbi tagjai (legalábbis a vezérhangjai) valóságosan nem ismerik egymást, csak névről.
Én azt gondolom, hogy a két hivatalos, etr-es fórum meg fog rövid időn belül szűnni. A kurzushoz kötődő biztosan, hiszen csak jövő tavasszal lesz, és - remélhetőleg - abban a társaság nagyobbik fele már nem annyira lesz érintett. A másik etr-es fórum is BIT2 címmel indult, lehet, hogy maga a fórum tovább fog élni, de természetszerűleg más formában, más névvel, esetleg végleg beolvad a levelezőlistába. Egyedül a levelezőlistáknak van komoly esélyük a "túlélésre", én azonban úgy látom, hogy a nagy levelezőlista alapvető funkciója kizárólagosan a tanulással fog összefüggeni. Azt nem tudom bizonyosan, hogy a csimmogó levelezőlista meddig fogja kibírni, azonban bármekkora hátrányt jelent a kis taglétszám, ezt szinte egészen kompenzálja az a légkör, amely azon kialakult.

Kapcsolódó linkek:

etr nyilvános fórum