Feldolgozó neve:
Kerekes Pál

Téma: Online média: valós események valós idejű hálózati közvetítése

dátum: 20041028
A piackutató Jupiter Media Metrix elemzői szerint a nagyvállalatok a következő négy év során lényegesen többet fognak költeni streaming videóra. A streaming technológiát egyre több cég és B2B vállalkozás fogja belső rendszerében használni. Tavaly a cégek csupán 140 millió dollárt költöttek a technológiára, ám az elemzők szerint 2005-re ez az összeg 2,8 milliárd dollárra növekszik.

dátum: 20041103
A Real Networks vezető szerepet tölt be az internet alapú multimédia szolgáltatások terén, termékeivel és szolgáltatásaival univerzális platformot kínál szinte bármilyen típusú digitális streaming média elkészítésére és internet kapcsolattal rendelkező - asztali és mobil - eszközökre történő eljuttatására.

dátum: 20041126
Az MVI vezetőségi tagja, Gerrard Williams a következőket nyilatkozta a fejlesztésükről: "A tartalomfejlesztőkkel történt egyeztetések után elmondhatjuk, hogy a következő év végéig közel 30 videocsatorna közvetítése válik lehetségessé, beleértve a sport-, a hír- és a szabadidős csatornákat is. Azért fontos a 2.5G hálózatokon a folyamatos videoadás lehetőségének a megteremtése, mert így sokkal több ember használhatja a technológiát arra, hogy segítségével az őt érdeklő információkat megszerezze. Fejlesztésünk ebben kínál egy hatékony megoldást."

dátum: 20041126
A MyTunes használata révén tulajdonképpen ugyanolyan könnyen szerezhetők be MP3 formátumú digitális zenei felvételek, mint például a Kazaa, illetve a hozzá hasonló népszerű zenefájlcserebere szolgáltatások segítségével. Az új szoftver megjelenését követően az eddig teljesen legálisan működő iTunes szolgáltatás könnyedén a zenei kalózok kedvencévé válhat, hiszen a MyTunesnak hála, immár ingyenesen is beszerezhetők a különböző zenefájlok.

dátum: 20041126
Az új mobil telefonok egyre inkább média végkészülékként funkcionálnak. Egyesítik a hangátvitelt, a képkészítést, és a videózás formátumait. A megfelelő hangfelvétel, átvitel és lejátszás is alapkövetelmény ma már a profi készülékeknél.

dátum: 20041126
A mindennapi élet során minket szinte folyamatosan körülvevő „mechanikusan reprodukált hangok” elsődleges célja, hogy a felhasználók saját intimszférájuk megteremtésével belakják, ismerőssé tegyék a nyilvános tereket. Ezek közé a hangok közé tartoznak a mobiltelefonos beszélgetések, az MP3-lejátszókon, iPod-okon hallgatott zenék, valamint a hangrendszerekkel felszerelt autók. A lényeges következmények közé tartozik egyrészt, hogy a mediatizált hangok segítségével megteremtett nyilvános magánszféra buborékjai végső soron újrarajzolják a nyilvános és a magánszféra birodalmának térképét; másrészt az, hogy az egyes emberek saját maguk állíthatják fontossági sorrendbe a földrajzi, a társas és interperszonális környezetükből érkező tapasztalataikat.

dátum: 20041205
A mobiltelefonok növekvő használata átalakítja a társadalom időérzékelését és életstílusát, valamint az időkezeléssel és társas interakciókkal kapcsolatos normákat, attitűdöket és viselkedéseket. A kultúrák időszemléletüket tekintve monokronikusak (monochronic) vagy polikronikusak (polychronic) lehetnek. Egészen a legutóbbi időkig az előbbi volt a jellemző, vagyis a határidőkkel tagolt lineáris időszemlélet, ami a mobiltelefon-használat hatására elkezdett egyre több polikronikus jegyet (a napi teendők folyamatos újraütemezése, feladatok párhuzamos végzése, tevékenységek megszakítása) magán viselni. Ennek az újfajta időszemléletnek a megnevezésére javasolja egyre több kutató a „mobilkronikus” kultúra kifejezést.

dátum: 20041205
Tény, hogy a mobilkommunikációs technológia nyilvános helyeken való megjelenése elkezdte megszüntetni a magán és a nyilvános szféra hagyományos elkülönülését. Az a kérdés, miként hozott létre a mobilkommunikáció olyan új, „nyilvános intimitást”, amely megkérdőjelezi az elvárt és helyes társas viselkedés addigi formáit. Új fogalom ebből következően a techno-intimitás, amely megváltoztatja a nyilvános életről alkotott társadalmi elvárásainkat. Felmerül a kérdés: a nyilvános mobiltelefon-használat vajon miként hat a személyesen lebonyolított társas interakciókra; ill. milyen társadalmi árat kell fizetnünk az intimitásnak ezért az újfajta, nyilvános terekben megnyilvánuló érzetéért? Úgy tűnik, hogy a nyilvános helyeken történő mobiltelefon-használat megítélésekor kettős mércét használnak az emberek. Sokkal pozitívabban ítélik meg a jelenséget, ha saját telefonhasználatukról kell beszélniük, mint amikor mások mobiltelefonálási szokásairól faggatják őket.

dátum: 20041205
Egyes kutatók már foglalkoznak az átlagemberek mobilvideo-streaming használatának vizsgálatával. Véleményük szerint annak ellenére, hogy a kérdéses technológia még gyerekcipőben jár, már most fontos megérteni, hogyan képes támogatni az emberek társas tevékenységeit. A kutatások kimutatták, hogy azok a szolgáltatások, amelyek a közös élményre helyezik a hangsúlyt – mint például a barátokkal közösen, nyilvános helyen előadott karaoke-éneklés – vonzóvá váltak a felhasználók számára. Úgy találták, hogy a mobilvideo-streaming közös használatát gyakran kapcsolták össze a szórakozással.

dátum: 20041206
A 20. században apokaliptikus próféciák tömege vádolta a technikai civilizáció fejlődését és az urbanizációt „emberellenességgel”. Vannak, akik szerint az internet és a mobilfónia fölerősíti az antihumánus tendenciákat, mert mindkettő virtuális kapcsolatokat kínál használóinak valódi személyesség helyett, és elszigeteli őket valóságos fizikai környezetüktől. – Többnyire éppen ennek az ellenkezője igaz. Az internet, különösen pedig a mobiltelefon megerősíti azokat a kapcsolatokat, amelyek alapvető fontosságúak mentális jóközérzetünk biztosításához.

dátum: 20041206
Az internetes, illetve mobilos nyelvhasználatnak vannak kulturálisan általános sajátosságai: ilyen például a megszólítás és az aláírás elhagyása ímélben vagy SMS-ben, az élőbeszéd imitálása, a pillanatnyi helyzetet leíró üzenetek. Ezek a jegyek azonban nem pusztán tükrözik az intimitás fokát, hanem egyben konstruálják is a személyes viszonyokat. Ezzel viszont az urbanizált ember kapcsolatainak olyan új világát segítenek kiépíteni, ahol a rokonokkal és barátokkal fenntartott elsődleges kapcsolatok játsszák a legfontosabb szerepet — csakúgy, mint egykor, az ipari társadalmak kiépülése előtti időkben.