Herner János



Herner János Horváth Iván és Török András mellett volt alapító szerkesztője 1989-ben a Kétezer című irodalmi folyóiratnak.

Herner János irodalomelméletet, régi magyar irodalmat tanított a szegedi egyetemen, tizenkét éve Budapestre költözött. A művelődéstörténész 1982-ben találta ki az óriási, köztéri homokórát, ám a politika kifürkészhetetlen szeszélye folytán csak most válhatott valóra az álom. Április 30-án, uniós csatlakozásunk tiszteletére avatják fel a Felvonulási téren Budapest új, gondolkodtató látványosságát, az Időkereket.

A tervezett idei felavatás helyett csak az ezredfordulóra készül el az Idôkeréknek nevezett óriás homokóra jelentette ki a hét végén Herner János irodalomtörténész, ötletgazda. A kivitelezési engedélyt a beruházást kitaláló és felügyelô Khronosz Alapítvány késve kapta meg, ezért nem kerülhet sor idén szilveszterkor a hivatalos felavatásra. Jelenleg az acélszerkezet elkészítésén munkálkodnak - ismertette. A nyolc méter átmérôjû, 2,5 méter széles vörösgránitból, rozsdamentes acélból és golyóálló üvegbôl készülô, hatvan tonna tömegû alkotás egy technikai újdonsággal is kibôvül. A homokórában két digitális kamerát helyeznek el, amelyek másodpercenként közvetítenek képeket a mûtárgy közelében zajló eseményekrôl az internetre. Ez az újítás 19 millió forinttal növelte a 195 millió forintos beruházás költségeit. Az Idôkerék az eredeti tervek alapján a budapesti Dózsa György úton, a volt Felvonulási téren kap helyet. Az Idôkerékben egy esztendô alatt pereg le a homokot helyettesítô kopásálló granulátum. A tervezôk az óriás homokórát a millennium látványosságának szánják, amelyet minden év szilveszterén, hatalmas ünnepség során forgatnának tovább, különleges csörlôk segítségével. Az alapítvány nemcsak az ünnepi átfordításokra tervezte a kereket. Évközben különbözô kulturális rendezvényeknek és szabadtéri kiállításoknak adhat helyet közvetlen környezete. (MTI)

Először a kínai irodalom alapvető fontosságú alkotásainak, a Tao Te King-nek és a Ji King-nek a megjelenését támogatta a kiadó: ezek Karátson Gábor hosszú évekig tartó munkájának és Herner János odaadó kiadói tevékenységének és könyvalkotó-formáló erejének (QED Kiadó) a gyümölcsei. Aztán következett evvel párhuzamosan Georg Kühlewind pedagógiai, pszichológiai, ismeretelméleti könyveinek megjelentetése, valamint a Parzival fordításának emberpróbáló munkája, amely lovagregényt Tandori Dezső 10 hónap alatt fordított le.