A Híd irodalmi, művészeti és társadalomtudományi folyóirat első száma 1934 májusában jelent meg.
A két világháború között, majd a második világháborút követően a vajdasági sajtó egyik baloldali orgánuma. A folyóirat munkatársai már annak az új, a húszas években megjelent nemzedék tagjai, akik a Trianont követő határon túli magyarság sorsát viselik, és ennek kudarcát átélve, kiábrándulva a nemzeti gondolatokból a kommunista, szocialista eszmék híveivé válnak. Ennek a generációnak különféle lapindítási kísérletei voltak, azonban még nem volt meg a kellő olvasótáboruk, ezért nem maradhattak fent tartósan. Erre példa az értelmiségi pályára készülő gimnazisták folyóirata, az Őrtűz(1931-1932), majd sorban más lapok is indultak, úgy mint a Vajdaság, Tovább, majd ismét elindul az Őrtűz és a konzervatívabb jellegű Zivatar is.
A lap 1934-ben kezdte meg pályáját, és a "Jugoszláviai magyar fiatalok társadalmi és irodalmi folyóirata" alcímet viselte. Már az első számában definiálta önmagát, és meghatározta azt a hivatást, amelynek betöltésére vállalkozott: "keserű ma és az ígéretes holnap között tátongó szakadék felett", hidat verni a "régi és az új kultúra, az idősebb és az ifjú nemzedék életfelfogása közé ... a magyar és a délszláv nép és kultúra közé, hogy a két nemzet műveltségi kapcsolatai még szorosabbá váljanak. Hidat akarunk építeni a korok, életfelfogások, nemzetek - hidat ember és ember közé".
A kezdeti időszakban(1934-1941-ig )- amelynek első évfolyamai Lévay szerkesztésében jelentek meg - a folyóirat elsősorban nem szépirodalomat jelentetett meg, így csak elszórva találunk benne egy-egy verset, elbeszélést, helyettük könyvkritikákat, ismertetéseket publikál, amelyek főként a társadalmi élet jelenségeire fixálódnak. A lap számára "a vajdasági kisebbségi fiatalok égető problémáinak lelkiismeretes feldolgozása" lett a fő cél.
A Híd ezalatt tagadhatatlanul "a munkásmozgalom harcos szerve volt; ezt bizonyítja a folyóirat minden számának tartalma" - olvashatjuk a jellemzést a háború előtti Híd repertóriumának fülszövegén. Így nem meglepő, ha a folyóirat 1936-tól már egyre jobban kötődik a politikához, ezért ebben az évben a szabadkai munkásmozgalom veszi át a szerkesztést, ezzel a lap elveszíti a korábbi viszonylagos függetlenségét. Mozgalmi jellege egyre fokozódik, Pap Pál a lap hasábjain hirdeti meg az új programot Ár ellen címmel. Ebben megfogalmazza, hogy a folyóirat publicistái számára a legfontosabb a helyi ügyekkel való foglalkozás, hiszen már jó pár év eltelt az elszakadás óta, ugyanakkor már stabil olvasótáborral bírt, és igény volt az irodalomra, a folyóiratokra, a közönséget már nem a magyarországi hírek érdekelték leginkább. Másfelől a többnemzetiségű Vajdaságban a kulturális és történelmi viszonyokból fakadó ellentétek feloldását kizárólag a megbékélés, az összefogás jelenthette, amelyben kapaszkodót a baloldali ideológiában találtak, ezért a folyóirat szerkesztősége elutasítja a magyarság önérvényesítő törekvéseit, és a még csak csíráiban felfedezhető antiszemitizmussal is szembe helyezi magát.
Ez a program különféle eszközökkel valósult meg, így a folyóirat egyfajta szociológiai jelleget is öltött. Egyrészt történelmi és társadalmi helyzetről beszámoló helyzettudósító cikkek formájában, másfelől folytatták a korábbi falukutatásokat, amelyekből tudományos és szépirodalmi jelleggel egyaránt bíró munkák születtek. Földmunkások és ipari munkások életéről számoltak be nyers, autentikus módon, hogy még közelebb hozzák sorsukat olvasóikhoz. A Híd szépirodalma is mozgalmi színezetet kapott, mivel a szocialista realista irodalom jugoszláv szárnyához csatlakozott, így maga a folyóirat is jól illeszkedett helyi irodalmi élet fő irányvonalaihoz, és így bekerült annak vérkeringésébe. Ugyanakkor ez nem jelentette azt, hogy művészi színvonalát tekintve értékesebbé vált volna; kimagasló tehetséggel, szépíróval nem rendelkezett, azonban említésre érdemes a legtermékenyebb szerzők egyike Laták István, aki verseivel, elbeszéléseivel, a kulturális élet eseményeire való reflexióival vált ismertté, valamint Gál László költeményeivel képviselt még hasonló szépirodalmiságot.
A folyóiratot a cenzúra többször is betiltotta, részben politikai okokból, részben pedig a vajdasági sajtó erőteljes nacionalizmusa miatt a nemzetiségi irodalom háttérbe szorítására törekedtek. A működés azonban nem szünetelt egészen 1941-ig, mert április 6-án következett be a déli területek megszállása, 11-én pedig a magyar haderő is bevonult, amelynek hatására a lapot betiltották, a szerkesztősőéget pedig kommunizmus vádjával elítélték, és kivégezték.
A folyóirat a második világháború végén, 1945 őszén indult újra, és ez egyben a vajdasági irodalom újraindulását is jelzi. Egy új korszak kezdetére, az újjáépítésre utal, hogy irodalmi népszámlálás történik, 1947-ben megjelenik a Híd által összeállított Téglák, barázdák címet viselő jugoszláviai magyar írók antológiája. A Híd szerkesztője Steinfeld Sándor (1945-1948) lett, s korábbi munkatársaihoz - akik életben maradtak a háború után -, újak is csatlakoztak. Továbbra is ideológiai folyóirat maradt, bár ekkorra már az irodalom került túlsúlyba. Majtényi Mihály szerkesztése idején vált tisztán irodalmi, művészeti folyóirattá 1951-1955 között, és további szerkesztői is mind az irodalmi életből kerültek ki. Innentől már nem a harcos, hanem a valódi értéketet hordozó irodalmi folyóiratnak tekinthető.
A kultúra terjesztését nem lehetett érdeklődő közönség nélkül megvalósítani. Ezt bizonyítják az előfizetési felhívások, és a könyvnépszerűsítő reklámszövegek. Erre nemcsak a folyóirat, hanem annak könyvkiadói tevékenysége miatt is szükség volt, amely már a második világháború előtti időszakban kiemelt feladattá vált a lap életében; a köteteket magyar nyelvű kiadványokban népszerűsítették. Kiadói tevékenysége a mai napig nem szűnt meg, csupán formáját tekintve változott, a kiadványok a lap mellékleteként jelennek meg a hatvanas évek óta.
2005 óta a lap új szerkesztője dr. Gerold László, kritikus, egyetemi tanár, aki Bori Imre után feladatának tekinti a lap szellemiségének megőrzését, de nem csak a hagyományok ápolását, ezért a a fiatalabb közönséget, diákokat is szeretne bevonni a folyóirat olvasótáborába.
A Híd szerkesztői:
A háború utáni Híd-főszerkesztők:
Családi neve: Markovics - írói nevei: Csúzdi Viktor, Fehér Vince, Vigyázó István. Nagybecskereken (Zrenjanin) született 1901. július 21-én. Érettségi után tisztviselő, majd újságíró Zentán, Zomborban, Szabadkán. 1944 őszén Újvidéken a Szabad Vajdaság (a Magyar Szó elődjének) első szerkesztője, majd a Híd folyóirat szerkesztője. 1974. július 7-én halt meg Újvidéken. Fő művei:
|
Az Újvidéki Egyetemen végzett. 1950-ben Újvidéken kezdte írói pályáját.1971-től nyugdíjazásáig tanára volt az Újvidéki Egyetem magyar tanszékének,amelynek alapítói közé tartozott. 1979-1981 között a Hungarológiai Intézet igazgatója. 1984-től a Hídfőszerkesztője. 1990-től rendes tagja a Vajdasági Tudományos és MűvészetiAkadémiának. 1990-ben a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja lett. 1999-ben a Vajdasági Írószövetségéletműdíjjal jutalmazta az irodalomtörténészt, aki 2003. március 15-én amagyar irodalmi modernség és a vajdasági irodalmi hagyomány kutatásában elérteredményeiért Széchenyi-díjat kapott.
Foglalkozott a magyar és délszláv irodalmak kölcsönhatásának múltjával, jelenével, valamint a magyar folklórral. Irodalmi antológiákat szerkesztett, tankönyveketírt, jelentős tudományszervező munkát folytatott. Írt könyvet többek között RadnótiMiklósról, Nagy Lászlóról, Kassák Lajosról, Krúdy Gyuláról.
Díjai
Művei
e-mail: hid@forumliber.rs
Alapítási év: 1934, LXVIII. évfolyam
Főszerkesztő: Gerold László
Főszerkesztő-helyettes: Faragó Kornélia
Főmunkatársak: Bányai János, Böndör Pál, Harkai Vass Éva, Jung Károly, Ózer Ágnes, Szabó Szilvia, Toldi Éva, Utasi Csaba, Vickó Árpád, Virág Gábor
A Híd megjelenését a Tartományi Oktatási és Művelődési Titkárság, a Magyar Köztársaság Nemzeti Kulturális Alapja, valamint a Szülőföld Alap támogatja
A Híd előfizethető a Forum Könyvkiadó címén, valamint Magyarországon a LibroTrade Kft.-nél, 1173 Budapest, Pesti út 237. tel.: (06-1) 256-16-72
A folyóirat a Forum Könyvkiadó gondozásában jelenik meg, 2006 - 2008 közötti évfolyamai letölthetők a kiadó honlapjáról: Letölthető évfolyamok
Források:
Sőtér István: A magyar irodalom története. Budapest : Akadémiai K., 1964-1966.
Palatábla - vajdasági magyar oktatási műhely
Wikipedia