Deák Ferenc tér
Név
A tér első nevei a 19. századi német uralomból származnak, első elnevezése Landstrasse volt. 1819-ben több nevet is feltüntettek neki a térképen: Kohlplatz, Kohlmarkt, Káposztás piac, Szén piac, Szén tér. Később a téren álló egyik ház török szobra után Török tér ként is nevezték, vagy a helyi templomról elnevezve Evangélikus templom térként is hívták. 1874-ben kapta a nevezték el a Deák Ferenc tér nevet a "haza bölcse" után, ma is ez a hivatalos neve.
Területe, környéke. épületei
A tér nagy része a 6. kerületben található, de pár épület a 7. kerülethez tartozik. A köznapi tudatban valójában kisebb terekből, utcarészekből tevődik össze, valamint több út találkozása is.
Útjai:
Bajcsy-Zsilinszky út
Erzsébet tér
Károly körút
A térhez tartozó épületek:
Deák tér 2: Meridien szálloda
Korábban volt már Rendőrfőkapitányság és Adria biztosító székháza is. Szecessziós stílusban épült, modern újítású irodaház. Öt emelet magas, oldalán 2 szoborral (amik az újítás után szintén változtak).
Deák tér 4: Evangélikus paplak és gimnázium
Deák tér 5: Evangélikus templom
Budapest legrégibb evangélikus temploma a város szívében, a Deák-térrel szemben tartja nyitva ajtaját. 1799-1809 között Pollack Mihály éppítette Krausz János tervei alapján. Homlokzatát hild józsef tervezte, 1875-ben pedig veszélyessége miatt lebonották az tornyát, így kapta mai formáját. Oltárképe Lochbihler német festő műve, ami másolata Raffaello "Transfiguratio"-jának.
Deák tér 6: Anker-ház
1907-ben épült Alpár Ignác, Lechner Ödön, és Walther Sobotka tervei alapján. Nevét az Anker Élet- és Járadékbiztosító Társaságról kapta. Eredetileg székháza volt a biztosítónak, jelenleg sok kisebb szobára/lakásra van szétosztva belül. Csúcsát sas és földgömb díszíti, viszont az épület nem nyerte el a tervező feleségének tetszését, ezért az átadáson így kiáltott fel: "Ignác! Nem szégyelli magát? Mit csinált Ön itt?". Ma erősen renoválásra váró állapotban van.
Kemnitzer-Ház ("Két török" ház)
Kemnitzer János egyemeletes építtetésű háza szobrokkal fia, Károly által lett kétemeletessé alakítva. A névadó két török szobor a pajzzsal Dunaiszky Lőrinc szobrász műve. A ház a világháborúban megsérült, később felújították és átalakították.
Parkok a közelben:
"Deák Ferenc tér" (a templom előtt)
Erzsébet tér (a Gödör Klub mellett, hivatalosan nem a Deák tér része!)
Madách tér (a köztudatban ez is a Deák tér, valójában viszont külön rész)
A tér közelében lévő nevezetes objektumok:
Gödör Klub
Szent István Bazilika
Zsinagóga
Közlekedés
A Deák tér Budapest közlekedésének csomópontja. Itt találkozik mindhárom metró közös megállóval és átszállási lehetőségekkel, innen indul a 9-es busz, ami Kőbánya-központ irányába közlekedik. 116A felszíni közösségi közlekedésben is jelentős szerepe van a térnek. Itt van a belvárosi végállomása a Kőbánya felé közlekedő 9-es, és a budai Várba közlekedő 16-os autóbusznak. A budai Apor Vilmos tértől egészen Angyalföldig közlekedő 105-ös autóbusz is keresztülhalad a téren. Villamos végállomás is van a téren, de a Szabadság híd felújítása és a Kálvin tér lezárása miatt a 47-es és a 49-es villamosok 2007. április 1-jétől kb. 2008 végéig nem tudnak eljutni a Deák térre. Régebben nem a Deák Ferenc tér volt e két vonal végállomása hanem a Nyugati pályaudvar. A visszaépítés jelenleg napirenden van.
A tér nagy része a belvárosi sétálóövezet része, a teret határoló utakon (elsősorban a Kiskörúton és a Bajcsy-Zsilinszky úton) azonban jelentős autóforgalom van.
Hivatkozások:
http://retronom.hu/
Wikipedia - Deák Tér
Google Térkép
Vendégváró - Deáktéri templom
http://hampage.hu/trams/eletkep23/bazarsor.html
http://muemlekem.hu/muemlek?id=12151
Anker-ház
Szabadság, 1945. jún. 6. p.6.
Nandorfi Máté - Gödör klub
Kámán Veronika - Bazilika
Wikipedia - Zsinagóga
és saját fényképek