Ez az oldal tanulmányi célra készült egy egyetemi projektben.

Lukács cukrászda

A Lukács Sándor alapító cukrász egy kis budapesti üzemben kezdte meg működését. Az 1880-ban épült házat - amiben a cukrászda ma is üzemel - Hauszmann Alajos tervezte. A neoreneszánsz épületet 1912-ben Novák Imre tervei szerint átalakították át. Ekkor költözött be az iparművészetileg védett berendezésű cukrászda az Andrássy úti házba, a Budapesti Bábszínházzal szembe.

A 20. század első felében vált igazán a közkedveltté és ismertté. Hamar a pesti értelmiségiek kedvelt helyévé vált, majd 2. világháború után eleganciát sugárzó exkluzív megjelenésével, és minőségi termékeivel a "Különlegességi Cukrászda" címet is kivívta magának. A rendszerváltás után hanyatlásnak indult, 1996-ban felújították, de régihez hasonló fényét csak nemrég nyerte vissza. Még sokáig töltötte be a közéleti szereplők, művészek, értelmiségiek kedvelt találkozóhelyének szerepét.

Ma leginkább külföldiek látogatják, kevés magyar szót hallani. Az épületben működő bankot sajnos a cukrászdán keresztül lehet elérni, ez meglehetősen rontja a hely hangulatát. Süteményeik helyben készülnek - válogatott alapanyagokból - és rendkívül drágák. Egy szelet torta 1200-1700 forint körül mozog. Sokaknak csalódás a mai formájában a cukrászda, legfőképpen a magas árak és a régi, jó kávéházi hangulat hiánya miatt. Helyben sütött pékáru, sütemény, bonbon, kávékülönlegesség, reggeli és ebéd várja a betérőket.

A Kieselbach aukciósház árverésre kínálja Rippl-Rónai József (1861 - 1927) színes ceruzával készült rajzát, mely a Lukács cukrászdában társalgó férfi és nőalakról készült 1916-ban.