A blog leginkább egy Interneten vezetett nyilvános napló. Bárki nyithat magának egyet valamelyik szolgáltatónál, aki késztetést érez, hogy gondolatait megossza másokkal. Jellemzője, hogy a tulaj bizonyos időközönként frissíti, akár naponta többször, de a lustábbja hetekig nem ír bele. Na persze vannak olyanok is, akik hirtelen fellángolásból nyitottak magunkak egy ilyen webnaplót, de aztán egy-két bejegyzés után soha többet nem foglalkoznak vele. Fontos ismérve még, hogy interaktív, az olvasó tehet megjegyzéseket, kommentárokat a naplóval kapcsolatban, amelyekre a naplóíró vagy reagál vagy sem. Többnyire igen.
>>> teljes cikk (Index - blogmánia)
"online újság, írója egy témával kapcsolatosan napi szinten leírja a gondolatait, de szólhat az adott személy napi történéseiről is [...] fordított kronológiai sorrendben vannak a bejegyzések, a legfrissebb legfelül [...] nagyon hasznos információforrás lehet például egy adott témában járatos ember blogja..."
>>> teljes cikk (angolul!) (Computer Research & Technology)
"olyan gyakran frissített személyes website-ok, amelyek legtöbbször más cikkekre, írásokra, hírekre mutatnak, személyes véleményt fűzve hozzá. A személyes kommentárnak itt nagy szerepe van, hiszen ez különbözteti meg részben a blogokat egy sima linkgyűjteménytől"
>>> teljes cikk (Kreatív Online)
Rebecca Blood blogtörténész kutatásai szerint a műfaj feltalálója Tim Berners-Lee, aki egy másik korszakos találmányáról, a World Wide Webről ismert szélesebb körben. A weblog elnevezés 1997 decemberéig, egy John Barger nevű ember agyáig vezethető vissza.
Az első weblog lista ("other sites like this"), amely 1998 novemberében került a hálóra, huszonhárom linket tartalmazott. A naplók rögtön ezt követően szaporodni kezdtek, méghozzá gombamód. 1999 elején Peter Merholz kinyilvánította, hogy a weblogokat a későbbiekben wee-blognak fogja hívni - ekkor született meg a weblognál kecsesebb blog elnevezés, illetve a naplóírót jelölő blogger. 1999-ben Brigitte Eaton létrehozta honlapján az első teljes weblogkatalógust.
Az első készíts-magadnak-blogot-könnyen-gyorsan típusú szolgáltatás a Pitas volt 1999 júliusában. A Pitast a Blogger követte egy hónappal később, őket pedig a webszocializációs szubkultura tempós terjeszkedése.
Rebecca Blood szerint a blog műfajában addig uralkodó mikrokontent írás (egy hiperlink pár mondatos frappáns ajánlóval, véleménnyel, stb.) mellett a Blogger indulásával markánsan megjelent a web világától függetlenedő szubjektív naplóírás, egotrip."
Forrás:Világuralomra törnek a blogok (Index)
Blogtörténelem bővebben Rebecca Blood-tól >>>itt olvashatsz
... itt meg egy interjút Rebecca Blood-dal
1. információs blog
például blog.lap.hu: hagyományos, harisnya, közös, képes, bölcs, idióta, észosztó, személyes, más
csoportosítás
2. személyes blog
ezeket aztán még további alkategóriákba lehet gyűjteni