navigáció

az oldal
»Idő: 2008. december 1.
»Admin: Barta Bernadett
»Óra: Információelmélet, adatbázis-építés és -kezelés, könyvtárgépesítés 2.

Források









Családregénye
»  A Balogh család története

A 3 nemzedék, végső címmel „A Balogh család története”, a szegényparaszti élet enciklopédiája, 3 nemzedék és egyben a parasztság 20. századi históriája. A trilógia kötetei 1950-ben, 1952-ben és 1957-ben jelentek meg először.

A Balogh család történetében – a dokumentarizmus, a paraszti élet enciklopédikus gazdagsága az uralkodó, a fő szólam a tájjal s annak népével magát egynek tudó ember lírai emlékezéséé. Regényeiből már ismert mozzanatok sorakoznak itt, a részletesen taglalt személyes fejlődésrajz a 20. századi "bakatörténelem" lenyomata is egyben.

»  Legeze Ilona ismertetője

Mintegy összegzése ez a mű az író munkásságának. Szintere és világa azonos az Aszály, a Gyepsor, a Falusi krónika világával. A trilógia a paraszti élet enciklopédiáját adja. A jelentéktelennek tűnő kérdések szokatlan részletezése, s az ebből természetszerűen következő szerkezeti lazaság miatt általában elmarasztalták a regényt. Ám ez a mű nemcsak regény, és nem is csak korrajz. A gyermekként megismert Balogh Jani életének eseményei köré csoportosítva olyan tudományosan is elfogadható, hiteles képet ad az Alföld világáról, természeti életéről, a magyar nép gondolkodásáról, a társadalmi szokásokról, a gazdálkodás módjáról, a nagy történelmi események hatásáról, amelynek alapján bármikor újjáteremthető lenne a kor tiszántúli tája, embere és élete. A könyv értékét csak emeli az a világirodalomban is páratlan tény, hogy Veres Péter nem külső szemlélőként, a paraszti élet megfigyelése és tanulmányozása alapján, hanem a személyes átélés hitelével, a regénybeli sors vállalójaként írta meg a magyar parasztság eddigi legnagyobb regényét, amelynek számtalan részlete - kisebb-nagyobb eltéréssel - a világ valamennyi parasztjára illik, tehát, egyetemes érvényűnek tekinthető. Balzac és Steinbeck, Reymont és Solohov nagy paraszti tárgyú regényei a műalkotás szabályai szerint lehetnek jobb regények, a személyes átélés, a paraszti élet belülről való szemlélése, ábrázolása Veres Péter művét mégis egyenlő rangúvá teszi velük. Akik nemcsak a kalandokat, a gyorssodrású eseményeket tekintik cselekménynek, olvasmányként is érdekesnek találhatják a trilógiát, amely a sorsformáló történések, az emberi életek alakulásának finom rajza, vagy a tiszta és igaz szerelem kibontakozásának ábrázolásában is líraian szépet, maradandót nyújt.