Kultúrkörkép
A British Council ( 1068 Budapest, Benczúr u. 26.) októberben és novemberben országos könyvbemutatót tart A tipográfia művészete és Az Egyesült Királyság ma témakörében. A bemutató helyszíne október 9-e és 20-a között a Győri Megyei Könyvtár, november 1-je és 14-e között a Pécsi Megyei Könyvtár, november 13-tól 30-ig pedig a Szegedi Megyei Könyvtár.
Shakespeare: A vihar című művét adja elő a Trafóban a Royal Shakespeare Company a november 24-e és 26-a között rendezett fesztiválon, amelyet az Európai Színházak Szövetsége szervez.
*
A Francia Intézet (1011 Budapest, Fő u. 17.) A mindenség, egyetlen könyvbe zárva címmel rendez kiállítást szeptember 15-e és október 7-e között Roberto Barni, Marco Del Re, Daniel Dezeuze, Selma Gürbüz, Sandrine Hattata, Catherine Lopés-Curval és Victor Mira műveiből. "Akár dicsérjenek, akár gáncsoljanak érte, ezennel kijelentem, hogy mint azt e mostani könyvem tartalomjegyzéke is jelzi, a világon minden csak azért van, hogy könyv szülessen belőle." Stéphane Mallarmé fenti gondolata, mint a kiállítás mottója, civilizációnk egyik legmélyebb dilemmájára világít rá. A kortárs művészek festményei a könyv szimbolikus értékét járják körül, azt, hogy a modern építészetben mennyire sajátos, szimbolikus jelentőségük van a könyvtárnak nevezett hatalmas múzeumoknak.
Bűnügyi irodalmi hetet rendeznek az Intézetben november 6-a és 9-e között. A hosszú ideig megvetett és mellőzött műfajnak számító krimi az 1980-as évektől nyerte el méltó helyét az irodalomban. Az 1980-2000: a bűnügyi regény húsz éve című kiállítás a műfaj elmúlt két évtizedének legfontosabb franciaországi állomásait mutatja be. Célja, hogy áttekintést nyújtson a krimi különféle műfaji változatairól, illetve az új törekvésekről, így az ifjúsági regényről és a képregényről. A kiállítás mellett számos találkozót, kerekasztal-beszélgetést, előadást és filmvetítést szerveznek.
A Villeurbane-i Nemzeti Népszínház A hattyúdal és más történetek című előadását láthatják november 10-én és 11-én 19 órai kezdettel. A rendező, Roger Planchon, Anton Csehov rövid történeteiből válogatva gyúrta eggyé azokat, igazi "hattyúdalt" varázsolva a színpadra.
*
A Goethe Intézet (1061Budapest, Andrássy út 24.) irodalmi programjaiból tallózunk:
*
Az Olasz Intézet tudósít (1088 Budapest, Bródy Sándor u. 8.) a Strega irodalmi díj átadásáról. A római nyár elején rendezett események egyike az immár fél évszázada alapított "Strega" (Boszorkány) díjának, Olaszország legkiemelkedőbb irodalmi kitüntetésének ünnepsége. A Strega-díj, születése óta, mindig is Olaszország kulturális és politikai környezetének árnyalatait volt hivatva bemutatni, és képviseli az ország értelmiségi ízlésvilágát. A korábbi nyertesek között találjuk Umberto Ecot (1981, A rózsa neve) és Primo Levit (1979, A csillag formájú kulcs).
*
A Kultúra 2000 keretprogram célja a közös európai kulturális identitás tudatosítása, amely elősegíti az európai népek egymás iránti megértését, kölcsönös megismerését. Kiemelt fontosságúnak tartja az állampolgárok, főként a hátrányos helyzetűek és a fiatalok hozzáférésének és részvételének elősegítését a kulturális tevékenységekben, a művészek és alkotásaik mobilitását, valamint új technológiák alkalmazását.
A KultúrPont Iroda fő feladata a magyar kulturális élet szereplőinek tájékoztatása a Kultúra 2000 programról és a kultúrát érintő egyéb uniós pályázati lehetőségekről. Közös pályázatok benyújtása érdekében partneradatbázisokkal segíti a kül- és belföldi potenciális társintézmények egymásra találását, terjeszti a kultúrával kapcsolatos uniós információhordozókat, kapcsolatot tart más országokban működő kontaktirodákkal. Az ügyfélszolgálaton kívül előadás-sorozat, illetve interaktív web-felület is hatékony segítséget nyújt a magyar pályázóknak.
*
A Cseh Centrum kulturális ajánlata:
A Cseh Köztársaság Nagykövetsége által szervezett kulturális programokból:
*
A Budapesti Lengyel Intézet ezév őszén is számos irodalmi eseményt szervez:
*
Magyar-német irodalmi találkozóra került sor május 6-án, az alapításának 950. évfordulóját ünneplő Nürnbergben, a Szabad Német Írószövetség (FDA) és a Nürnbergi Magyar Kultúregyesület közös rendezésében. A sikeres találkozón magyar részről Báger Gusztáv, Báger Béla, Máté Imre és Török Miklós, a Magyar Írószövetség tagjai vettek részt.
*
Hungarológia az ezredfordulón. A Nemzetközi Hungarológiai Központ a Magyar Tudományos Akadémiával közösen tartotta idei vendégoktatói konferenciáját augusztus 22-én és 23-án Budapesten, neves hazai és külföldi vendégek jelenlétében. A konferencia egyik célkitűzése az volt, hogy számot vessen a hungarológia eddigi hagyományával, arra keresve választ, mi az, ami ebből az örökségből az ezredfordulón is folytatható. Az ezzel szorosan összefüggő másik célkitűzése pedig az volt, hogy megkísérelje a hungarológia tudományának újradefiniálását, valamint azoknak a tudományszakoknak és kutatási területeknek a számbavételét, amelyek ehhez az interdiszciplináris együtteshez tartoznak. A hungarológia (magyarságtudomány) köztes helyet foglal el a kulturális és a tudományos tevékenység között, hiszen magában foglalja a magyar kultúra idegen közegben való terjesztését is. Számos előadó adott hangot annak a ma már közismert nézetnek, miszerint az integrálódó világban a kis nyelvek helyzete, így a magyar kultúra sorsa is offenzív magatartást és azonnali cselekvést követel a nyelv oktatóitól és a kultúra külföldi népszerűsítőitől. A előadássorozatban nem csupán a hungarológia fogalmával és módszereivel, valamint továbbfejlesztésének koncepciójával ismerkedhettek meg a résztvevők, hanem a tudományág tevékenységének tárgyi hordozóival is, hiszen a konferencián a tapasztalatok megvitatása mellett bemutatták a Nemzetközi Hungarológiai Központ új, vendégoktatókat segítő könyveit, folyóiratait és oktató CD-it is. Az előadások, újdonságok publikálására rendszeresen jelentkező periodikájuk, a Hungarológia, valamint könyvsorozatuk, az Officina Hungarica biztosít lehetőséget.
*
Kós Károly életműve a 3. évezred elején címmel szervez nemzetközi konferenciát a Mundus Magyar Egyetemi Kiadó (Budapest, Ludovika tér 2., 303-5091) november 21-e és 23-a között. "A konferencia célja az, hogy felmutassuk a közel egy évszázadot átívelő kós károlyi életműből mindazt, ami élő üzenetnek számít a harmadik évezredbe belépő magyar társadalom és kultúra számára. Felmutatni, elemezni és értékelni tehát Kós Károly kreatív magatartásmódját, értékmentő tevékenységét, közösségteremtő erejét, a kulturális irányítás és a közéletiség terén megmutatkozó magasrendű szellemiségét, a vert helyzetből talpraállni és kiemelkedni képes, sokoldalú, ötletekben hallatlanul gazdag és valóságos eredményekre vezető aktivitását, a településfejlesztéssel, az építészettel, az irodalommal öszszefüggésben megnyilvánuló esztétikai, erkölcsi-filozófiai gondolkodásmódját, végül és lényegében első helyen művészi alkotóerejét"- vallják a szervezők.
*
Kódex című millenniumi kiállítást rendeznek az Országos Széchenyi Könyvtárban, amelyet november 17-ig tekinthetnek meg az érdeklődők a Budavári Palota F épületében.
*
Buda-pesti országháza-tervek, 1784-1884 címmel időszaki kiállítást tekinthetnek meg december 31-ig a Szépművészeti Múzeumban.