Magyar Napló / KULTÚRKÖRKÉP

Eça de Queirós két évezred határán címmel március 6-án kiállítás nyílt a jeles 19. századi realista író halálának (tavaly) századik évfordulója alkalmából a Camoes Intézet budapesti Portugál Nyelvi központjában. A kiállítást Carlos Reis, a Lisszaboni Nemzeti Könyvtár igazgatója, egyetemi tanár nyitotta meg, majd előadást tartott az íróról.

A Károlyi Palota Kulturális Központ és a Nagyvilág folyóirat Ötórai tea című közös irodalmi rendezvényének 2001. január 20-án Kányádi Sándor volt a vendége, akivel Lackfi János beszélgetett - közreműködött Papp János színművész.

A Széphalom Könyvműhelynél megjelent Szathmári István Kurdok a városban című könyvét Bohár András és Szombathy Bálint mutatta be január 22-én az Írók Boltjában.

A Magyar Kultúra Napján, január 22-én adta át Kányádi Sándornak Rockenbauer Zoltán a Kölcsey-díjat, mely csak egy alkalommal osztható ki.

Mickiewicz Ősök című darabját mutatta be Ungváron a beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház. A bemutatón Bella István, a mű fordítója is jelen volt.

Január 23-án nyitotta meg Hajdu István műkritikus, a Balkon főszerkesztője Tomasz Ciecierski Festészet című kiállítását a Platán Galériában. A kiállítás március 10-ig tekinthető meg hétfőtől-péntekig 9-17 óráig.

A Magyar Napló Kiadó újdonságát, a kárpátaljai Nagy Zoltán Mihály A sátán fattya című regényét mutatta Bertha Zoltán január 24-én az Írószövetség klubjában. A könyv illusztrációiból, Csomós Zoltán alkotásaiból összeállított kiállítás megnyitójára is ekkor került sor.

Szöllősi Zoltán szerzői estjére 2001. január 25-én került sor a Berzsenyi Dániel Irodalmi és Művészeti Társaság rendezésében a Rátkai Klubban - a szerzővel Vasy Géza irodalomtörténész beszélgetett.

Kolozsvári Papp László Kleotéra története című novelláskötetét 2001. március 12-én 17 órakor mutatta be a Magyar Írószövetségben Kaiser László a Hungarovox Kiadó vezetője és Mezey László Miklós irodalomtörténész. Ugyanezen a helyszínen Madarász Imre "Költők legmagasabbja" (Dante tanulmányok) című kötetét március 28-án 17 órakor mutatja be Baranyi Ferenc költő és Kaiser László.

A Magyar Írószövetség Püski Sándort köszöntötte 90. születésnapja alkalmából 2001. február 5-én - köszöntőt mondott többek közt Beke György, Füzi László, Kocsis István és Pomogáts Béla

2001. május 8-án veszi kezdetét a Kós Károly életműve a 3. évezred elején című (három napos) nemzetközi konferencia, melyet a Mundus Magyar Egyetemi Kiadó rendez meg.



A német kultúra budapesti színterei

A Goethe-Institut a világ mintegy 75 országában, 127 intézetből álló hálózatot működtet. Intézeteink működési alapelve az egyes országok legkülönbözőbb kulturális intézményeivel, közéleti személyiségeivel való kapcsolatfelvétel, illetve együttműködés. Ily módon szeretnénk országunkról hiteles képet juttatni a nagyvilágba, megmutatva sokoldalúságunkat. Ezenfelül igen fontos célunk, hogy a kultúra eszközeivel erősítsük nemzetközi partneri viszonyainkat.
Ha intézetünk tevékenységéről, az elmúlt évek konkrét programjairól többet szeretne megtudni, keressen meg bennünket az Interneten (www.goethe.de/ms/bud.), avagy személyesen: várjuk szeretettel!

Café <eckermann>Az Opera közvetlen közelében található. Ezen a helyen működött a Három Holló vendéglő, amelynek leghíresebb törzsvendége Ady Endre volt. Nem maradt fenn szinte semmi ebből az egykori Három Hollóból, de ismerjük Ady törzsasztalának pontos helyét.
E helyütt legfontosabb ital a kávé, melyet több mint húszféle módon készítenek az <eckermann>-ban, az egyszerű, sűrű presszótól az igazán hatalmas, franciás tejeskávéig. De visszaköszön az itallapról a bécsi kávéházak megszokott melange- ja, vagy az Einspänner is.
Szép számmal találhatóak német és magyar nyelvű napi- és havilapok, melyek az irodalomtól a filmművészeten át a mindennapi élet témáit tárják az olvasók elé.

Wilhelm Droste